Planinarsko društvo „Jelinak“ iz Trilja s velikim zadovoljstvom najavljuje trodnevnu manifestaciju Dani planinara Dalmacije – 3LJ 2025., koja će se održati od 19. do 21. rujna u gradskom parku u Trilju. Događaj se organizira povodom Dana Grada Trilja te 26. obljetnice osnutka i aktivnog djelovanja Društva, a očekuje se dolazak velikog broja planinara i ljubitelja prirode iz svih krajeva Hrvatske i regije.
Manifestacija započinje u petak, 19. rujna, dolaskom i prijavom sudionika u info zoni u gradskom parku. Večer donosi i svečano otvorenje te posebno putopisno predavanje poznatog hrvatskog avanturista Maria Celinića pod nazivom „Odvaži se: 7 vrhova“, a prvi dan zaključit će se glazbenim druženjem uz DJ program.
Subota je rezervirana za organizirane planinarske izlete prema planini Kamešnici i okolici Trilja. Sudionici će imati priliku uživati u netaknutoj prirodi Dalmatinske zagore, a po povratku ih očekuje zajednički ručak, druženje i zabavni program. U večernjim satima predviđen je sastanak predstavnika planinarskih društava, nakon čega slijedi dodjela zahvalnica i nastavak neformalnog druženja uz glazbu.
U nedjelju će sudionici imati mogućnost upoznati kulturnu baštinu grada Trilja kroz organizirani posjet Muzeju Triljskog kraja i obilazak središta grada, a održat će se i sveta misa u crkvi sv. Mihovila. Manifestacija službeno završava u podne.
Kamp će biti smješten u gradskom parku, uz obalu rijeke Cetine, a planinarima je omogućeno noćenje u vlastitim šatorima, učionicama Osnovne škole Trilj ili u privatnom smještaju u gradu i okolici. U kampu će biti dostupni eko WC-i, voda za piće te organizirani prostor za objedovanje. Sudionicima će u subotu biti osiguran besplatan topli obrok, a tijekom jutarnjih sati u subotu i nedjelju i besplatna kava i čaj. Cijelo vrijeme u ponudi će biti jela s roštilja i razni napitci po pristupačnim cijenama.
Organizatori napominju kako svi sudionici izleta planinare na vlastitu odgovornost te da je za sudjelovanje potrebna važeća planinarska iskaznica za 2025. godinu. Poseban apel upućen je i na odgovorno ponašanje u prirodi – svi su dužni prikupljati otpad i odlagati ga na predviđena mjesta.
Trilj je lako dostupan: iz smjera Zagreba i Dubrovnika dolazi se autocestom A1 do izlaza Bisko, a potom još 10-ak minuta vožnje do Trilja. Iz Splita je udaljen svega 40 kilometara, a iz smjera BiH granični prijelaz Kamensko udaljen je 24 kilometra.
Dani planinara Dalmacije u Trilju 2025. obećavaju nezaboravan spoj prirode, rekreacije, kulture i zajedništva, i pozivaju sve ljubitelje planinarenja da budu dio ovog jedinstvenog iskustva.