Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 85
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
MJERI SE RAZINA NEJEDNAKOSTI

Hrvatska užurbano priprema registar imovine građana: Imat će podatke o broju stanovnika bez potrebe popisa

14.01.2024.
u 20:58

Vlada užurbano priprema Registar stanovnika, obitelji i kućanstava koji će sadržavati povezane podatke o dohocima i imovini svakog kućanstva

Pet posto najbogatijih Europljana posjeduje 43 posto ukupne imovine europodručja! Istodobno, kompletna donja polovina kućanstava posjeduje samo pet posto bogatstva. Te je podatke, uz pomoć eksperimentalne statistike s kojom pokušavaju izmjeriti razinu nejednakosti, objavila Europska središnja banka, ali u istraživanje zasad nije uključena Hrvatska kao najmlađa članica europodručja.

Gleda li se ukupno bogatstvo, koje uz tekuće prihode, troškove, štednju i kredite uključuje i imovinu kućanstava, najveće razlike prisutne su u Latviji, Litvi, Austriji, Njemačkoj i Italiji. Primjerice, pet posto najbogatijih Latvijaca drži 59 posto ukupne imovine u toj zemlji, u Austriji je taj udio 54 posto, Njemačkoj 48 i Italiji 46 posto. Nejednakosti su najblaže na Cipru, u Slovačkoj i na Malti. Slovenija je u posljednjoj trećini najmanje nejednakih članica europodručja te pet posto najbogatijih Slovenaca drži 37 posto ukupne imovine, a donja polovina slovenskog stanovništva posjeduje 11 posto bogatstva, što je dva puta više od prosjeka. U Slovačkoj donja polovina stanovništva posjeduje 16 posto ukupnog bogatstva, što je osam puta više nego u Njemačkoj.

Komentara 24

BA
barbaizamerike
21:51 14.01.2024.

onda ce 100% uvesti porez na nekretnine

DU
Deleted user
22:24 14.01.2024.

Kad će početi graditi konclogore za stanovništvo!!!

Avatar Heisenberg
Heisenberg
01:41 15.01.2024.

Zar i u dosadašnjim popisima pučanstva nisu traženi podaci u čijoj nekretnini živiš i koliko članova ima kućanstvo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata