VANDALIZAM KOD TRSTA

Klasić o grafitima i reakcijama iz Italije: 'Kad su govorili o talijanskoj Istri i Dalmaciji, tada to nisu smatrali uvredljivim i revizionizmom'

Hrvoje Klasić
Foto: Igor Šoban
1/3
08.02.2025.
u 17:53

Hrvoje Klasić je komentirao događaj, povijesna događanja u drugom svjetskom ratu, ali i reakciju najviših talijanskih dužnosnika.

Izvanredni profesor povijesti na sveučilištu u Zagrebu dr. sc. Hrvoje Klasić slijedeći tjedan, kako nam je potvrdio, gostuje u Italiji na poziv tamošnjih antifašističkih udruga. I tamo će se uz raspravu o partizanskom pokretu u Italiji zasigurno se osvrnuti i na današnji događaj, a za Večernji list komentirao je tri natpisa koji su se pojavili u Basovizzi, naselju pokraj Trsta, a sva su tri, kako talijanski mediji navode, na slavenskim jezicima.

Na jednom piše "Trst je naš", na drugom "Trst je bunar", a na trećem "Smrt fašizmu, svoboda narodom". Radi se o mjestu na kojem će se 10. veljače obilježiti Dan sjećanja, prenosi RaiNews. Hrvoje Klasić je komentirao događaj, povijesna događanja u drugom svjetskom ratu, ali i reakciju najviših talijanskih dužnosnika.

- Talijani, posebno talijanski dužnosnici su posljednji koji bi bilo kome trebali dijeliti lekcije iz povijesnog revizionizma i podsjećam da su 2019. godine u Trstu podigli spomenik jednom od pionira fašizma Gabriele D'Annunziu na stotu obljetnicu talijanskog zauzimanja Rijeke. Što se tiče fojbi, talijanski, hrvatski i slovenski antifašisti ali i ozbiljni povjesničari slažu se da su se 1943. i 1945. na području Istre događali zločini. Ali, nije se dogodio kako tvrde Talijani genocid nego se dogodilo kažnjavanje fašista i njihovih suradnika koji su bili odgovorni za brojne zločine između dva rata i tijekom drugog svjetskog rata uz neosporne i druge žrtve, kojih jest bilo, ali ni približno toliko koliko tvrde u Italiji, a niti je to bilo iz razloga kako se može čuti iz Italije. Iz iste te Bazovice i drugih talijanskog gradova od vodećih talijanskih političara su se mogli čuti govori o talijanskoj Istri i o talijanskoj Dalmaciji i tada se to nije smatralo uvredljivim i revizionizmom - rekao nam je Hrvoje Klasić.

GALERIJA Prosvjede u Srbiji podržali studenti u Splitu, Zagrebu i Osijeku

Hrvoje Klasić
1/38
Ključne riječi

Komentara 161

Avatar Zgubider..
Zgubider..
19:00 08.02.2025.

Samo jedno: Uz susjede Srbe, Mađare, Talijane i Bosance, Hrvatskoj treba jedan dobar vojni rok i jaka Hrvatska vojska. Ti svi narodi imaju nekave pretenzije na hrvatski teritorij…

BA
Banzo
20:27 08.02.2025.

Nikakvi slavenski jezik!! riječi su napisani na srpskom a Slovenskim pismom.

Avatar KBC Split ili Uplati Caritasu
KBC Split ili Uplati Caritasu
21:18 08.02.2025.

Koncentracijski logor Molat je logor koji su u Drugom svjetskom ratu na otoku Molatu uspostavili talijanski fašisti. Logor je uspostavljen 28. lipnja 1942. Za vrijeme njegovog postojanja, od dana osnutka do kapitulacije Italije 8. rujna 1943, u logor su uu svojstvu talaca internirani članovi obitelji partizanskih boraca i drugi fašističkim vlastima sumnjivi i nepodobni građani Dalmacije. Logor je imao 12 baraka u kojima je u vrlo lošim uvjetima bilo smješteno i po 2.500 interniraca. Prema istraživanju Udruge logoraša antifašista talijanskog koncentracionog logora Molat, kroz logor je ukupno prošlo oko 20.000 ljudi, a njih oko 1.000 je strijeljano ili je umrlo od gladi

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije