Tri različita natpisa pojavili su se u Basovizzi, naselju pokraj Trsta, te su sva tri, kako talijanski mediji navode, na slavenskim jezicima. Na jednom piše "Trst je naš", na drugom "Trst je bunar", a treći je jednako tako provokativan te na njemu piše "Smrt fašizmu, svoboda narodom". Radi se o mjestu na kojem će se 10. veljače obilježiti Dan sjećanja, prenosi RaiNews.
Osim ta tri natpisa koja se nalaze na asfaltu i napisana su crvenom bojom, ima još jedan natpis na trgu ispred spomenika, a na njemu isto piše "Smrt fašizmu, svoboda narodom". Policija je već reagirala i skuplja dokaze te je pokrenula istragu u kojoj će koristiti obližnje kamere kako bi pronašla počinitelje zločina.
🔵 Vandalizzata la foiba di #Basovizza con scritte in lingua slava che riportano le frasi: "Trieste è nostra" e "Trieste è un pozzo". Lunedì, sono previste le celebrazioni per il Giorno del Ricordo. Sul posto, sono già al lavoro gli operatori incaricati di cancellarle pic.twitter.com/RF3Y5hoKbD
— Rai Radio1 (@Radio1Rai) February 8, 2025
"Basovizza je sveto mjesto, nacionalni spomenik, kojeg treba častiti šutnjom i molitvom. Povređivanje Basovizze, a pogotovo s odvratnim natpisima koji prizivaju dramatične stranice naše povijesti, ne znači samo gaziti sjećanje mučenika, već uvrijediti cijelu naciju. Ono što se dogodilo je čin nevjerojatne težine, koji ne smije ostati nekažnjen", izjavila je premijerka Giorgia Meloni, komentirajući natpise koji su jutros viđeni na trgu ispred spomenika.
Dok se natpisi brišu, na mjesto zločina došao je i talijanski ministar kulture Alessandro Giulli. "Nitko nikada neće moći vandalizirati povijesnu istinu. Put koji danas vodi u Novu Goricu pobratimljenu s Goricom kao europskom prijestolnicom kulture je put prijateljstva i sloge koji prolazi i ovuda, od basoviške fojbe, kroz istinu povijesti. Prijateljstvo i sloga današnjice proizlaze iz osjećaja tragičnog i iz dužnosti zajedničkog i skladnog sjećanja među narodima i nitko si ne može priuštiti negiranje istine povijesti i Bazovice. Ovakve epizode su korak unazad, oni koji ih čine padaju prema ponoru gnušanja i moraju nestati iz javnog diskursa koji, umjesto toga, mora govoriti jezikom sjećanja i istine. Moramo biti ponosni na svoje ožiljke, ali se rane ne smiju ponovno otvoriti", rekao je.
Vandalski čin osudio je i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Antonio Tajani, te ministrica za reforme Maria Elisabetta Alberti Casellati. "Uvredljiv čin počinjen nad spomenikom u znak sjećanja na mrtve na Basovizzi pokazuje moralni i ljudski ponor onih koji su to učinili. Dan sjećanja, koji se slavi 10. veljače svake godine, jednoglasno je uspostavio parlament upravo kako bi se prepoznala tragična stranica talijanske povijesti koja je predugo uklonjena i kako bi se vratila čast i pravda onima koji su bili žrtve", dodaje Piero Fassino, član Zastupničkog doma Parlamenta Italije.
Natpisi su se pojavili tokom noći, taman prije nego što će biti održana svečana ceremonija. Danas je trebala biti postavljena pozornica. Radnici su pokušali danas ujutro otkloniti natpise uz pomoć vode, ali vrlo neuspješno, tako da sada slijedi prebojavanje.
Za predsjednika Komore Lorenza Fontanu vandalizam "počinjen na Bazovici je ozbiljan i nepodnošljiv čin koji duboko vrijeđa povijesno pamćenje naše zemlje i, još više, žrtve fojbi. Upravo uoči Dana sjećanja, ova gesta je vrijeđanje patnje onih koji su proživjeli tu tragediju. Sjećanje i poštovanje moraju biti nezaobilazni stupovi našeg građanskog života".
Kod jame u Basovizzi je 1945. godine počinjen težak zločin, nakon dolaska jugoslavenskih partizana, koji su porobili fašističke vojnike, ali i nedužne ljude optužene za surađivanje s fašističkom vladom, te su ih tamo i ubili, a zatim tijela bacili u jamu. Točan broj žrtava nikad nije utvrđen.
GALERIJA Emotivne scene puštanja izraelskih taoca na slobodu, obitelji plakale od sreće: 'Konačno je gotovo'
Sjetite se ko je prvi počeo! Tko je ubio Vladimira Gortana?