Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 96
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'BRANILI SMO JEDNO DRUGO'

Danka Derifaj ispričala što je uslijedilo nakon šamara: Evo što se događalo iza kamere

Zagreb: Danka Derifaj, novinarka i urednice emisije Provjereno
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
13.05.2025.
u 12:46

Objasnila je da su na mjesto događaja stigla tri policajca, koji su dva i pol sata uzimali izjave, a zatim tražili od svih da potpišu optužni prijedlog na temelju članka 13. Zakona o javnom redu i miru, koji se odnosi na tučnjavu i svađu.

Uznemirujući incident dogodio se tijekom rada novinarske ekipe emisije "Provjereno", koja je ponovno istraživala višegodišnje uništavanje prirode na Štrbačkom buku uz rijeku Unu. Dok su obavljali svoj posao, snimatelj Miro Bokan fizički je napadnut, a novinarka Danka Derifaj primila je šamar.

"Duboko se nadam da je to šamar svim institucijama jer da su postupale, ovo se ne bi dogodilo", rekla je Derifaj za Dnevnik.hr. "Devastator nasilnik nas je fizički napao", dodala je Danka. "Spremna sam na sve, ali zabrinuta sam bila u što će to prerasti jer su bili nasilni prema snimatelju, koji je imao svu opremu, kameru.... Branili smo jedno drugo", opisala je zastrašujući trenutak.

Danka je pojasnila što se događalo nakon fizičkog sukoba i šamara, što je zabilježeno na snimci. "Naguravanje i užasno verbalno vrijeđanje trajalo je još 10 do 15 minuta. I mi i oni zvali smo policiju", ispričala je. Prema njezinim riječima, napadači, koji godinama krše zakone, smirili su se kada su shvatili da su snimani. "Da su rekli 'nemojte snimati', mi ne bismo imali što objaviti, poštovali bismo taj zahtjev iako krše zakone. Oni ne žele da se o njima piše, a sad se piše još više", naglasila je Derifaj.

Objasnila je da su na mjesto događaja stigla tri policajca. Tražili su od svih da potpišu optužni prijedlog na temelju članka 13. Zakona o javnom redu i miru, koji se odnosi na tučnjavu i svađu. "Miro i ja nismo htjeli to potpisati jer mi se nismo svađali ni tukli. Mi smo bili na radnom mjestu, radili svoj posao", istaknula je novinarka Provjerenog. Dodala je da policajci koji su intervenirali nisu bili upoznati s Protokolom o postupanju u slučaju napada na novinare, prema kojem je napad na novinare kazneno djelo. "Tek drugi dan, nakon intervencija, javili su da rade po tom protokolu", rekla je Danka, napomenuvši da razumije da svi policajci na terenu možda ne poznaju Protokol, ali se nada da će ovaj incident pridonijeti boljoj upoznatosti s njime. Danka je spomenula da su istu problematiku istraživali i 2023. godine te da su tada obavijestili sve nadležne institucije, ali bez ikakvog odgovora. 

Ključne riječi

Komentara 22

IS
istokdole
13:23 13.05.2025.

Jel to ona šta se pentra po tudjim terasama? Glad za senzacionalizmom je odavna u novinarstvu nadišla zdravorazumsko novinarstvo. i ovo nije baš bio neki šamar iskreno.

Avatar InHocSignoVinces
InHocSignoVinces
13:49 13.05.2025.

"Da su rekli 'nemojte snimati', mi bi poštovali taj zahtjev" ahahahaha ?!? Bezočna lažljivica.

KU
kublajkhan
13:53 13.05.2025.

Jesi kupila kartu za Thompsona ili ideš preko ograde?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata