smrtonosna bolest

Smijala se suprugovoj 'glupoj pogrešci' pa otkrila da je to bio prvi znak bolesti motoričkih neurona

@allie.c.brunner
12.05.2025.
u 12:30

Prosječno očekivano trajanje života nakon dijagnoze kreće se između dvije i pet godina, iako neki, poput Stephena Hawkinga, mogu živjeti desetljećima.

Šokantan video isječak otkrio je razorni, ali u početku gotovo neprimjetan znak da muškarac, tada star svega 32 godine, boluje od bolesti motornog neurona. Do početka 2020. godine Eric Brunner iz Philadelphije svakodnevno je trčao i vježbao. Bio je zdrav, aktivan i pun života. No samo nekoliko mjeseci kasnije, život mu se u potpunosti promijenio – dijagnosticirana mu je amiotrofična lateralna skleroza (ALS), najčešći oblik bolesti motoričkih neurona, piše Daily Mail

Riječ je o neizlječivom i progresivnom neurološkom poremećaju koji postupno oduzima kontrolu nad mišićima, sve do potpune nemogućnosti govora, hodanja i jedenja. ALS je široj javnosti postao poznatiji nakon smrti partnera glumice Sandre Bullock, Bryana Randalla, 2023. godine, te kroz život slavnog fizičara Stephena Hawkinga, koji se godinama borio s tom bolešću.

Sada, u videu koji je na Instagramu podijelila njegova supruga Allie, vidimo Erica kako pokušava izvesti jednostavnu vježbu – no njegovi pokreti su nekoordinirani. Oboje se smiju, nesvjesni da promatraju rani znak ozbiljne bolesti.

Video je snimljen samo nekoliko tjedana prije Ericove dijagnoze. "Smijala sam se jer sam mislila da je jednostavno nespretan", prisjeća se Allie u objavi koja je prikupila više od 2,4 milijuna pregleda, "Nisam znala da nas dijele samo dva mjeseca od terminalne dijagnoze".

Dodala je: "Noge su mu se grčile, a refleksi su bili toliko pojačani da nije mogao pravilno izvesti pokret. ALS još nije bio na našem radaru, a Eric nije do kraja izrazio koliko ga brinu promjene u njegovom tijelu”.

U drugom videu, pogledanom više od 150.000 puta, Allie je snimila Erica kako se muči s podizanjem utega. "On tada još nije znao da je ta slabost u rukama prvi znak bolesti za koju nema lijeka", rekla je.

Pet godina kasnije, Allie kaže da bi dala sve da se može vratiti u to vrijeme i "ne uzimati ništa zdravo za gotovo". Danas koristi društvene mreže kako bi educirala javnost o ranim simptomima ALS-a i pružila uvid u stvarnost života s ovom bolešću.

Što je ALS i kako ga prepoznati?

ALS je rijetko neurološko stanje koje progresivno oštećuje živčane stanice odgovorne za pokretanje mišića. Među ranim simptomima nalaze se:

  • Slabost u mišićima (posebno u rukama i nogama)
  • Grčevi i trzaji mišića
  • Gubitak koordinacije
  • Nejasan govor
  • Nagli gubitak težine

Iako ne postoji lijek, rani tretman može pomoći u ublažavanju simptoma i usporavanju progresije bolesti. Eric je dijagnozu dobio nakon što je potražio liječničku pomoć zbog slabosti i problema s koordinacijom.

Danas, kao 38-godišnjak, Eric se kreće uz pomoć električnih invalidskih kolica. Unatoč dijagnozi, i dalje stvara umjetnost pomoću digitalnog kiparstva, tehnologije praćenja očiju i 3D ispisa, te redovito dijeli svoja djela i razmišljanja na Instagramu.

U jednoj objavi piše: “Neki dani su teži od drugih. Nešto jednostavno, poput prehlade, može vas potpuno iscrpiti. I najmanje fizičke radnje postaju izazov. Ali gledajući prijatelje kako se bore s istim – bez predaha – učvršćuje moju volju da se nastavim boriti, za sve nas koji živimo s ALS-om”. 

Prosječno očekivano trajanje života nakon dijagnoze kreće se između dvije i pet godina, iako neki, poput Stephena Hawkinga, mogu živjeti desetljećima. Točan uzrok bolesti još uvijek nije poznat, ali znanstvenici istražuju genetske, okolišne i životne čimbenike. ALS često pogađa naizgled potpuno zdrave ljude.

Eric i Allie žele iskoristiti svoju priču kako bi pomogli drugima da ranije prepoznaju simptome i potaknuli podršku za istraživanja i liječenje. Njihova poruka je jasna: nije svaka bolest odmah vidljiva – ali na vrijeme prepoznata, može značiti razliku.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije