Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 25
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ISTRAŽIVANJE Best car 2008.

Hrvati nezadovoljni svojim autima

aut_zad_311.jpg
import
12.02.2008.
u 17:26

Veliko europsko istraživanje tržišta Best car 2008., u kojemu sudjeluju čitatelji iz 17 europskih zemalja, i ove je godine donijelo zanimljive rezultate, a treći put zaredom sudjelovali su i hrvatski čitatelji magazina Auto motor i sport.

U Hrvatskoj je u Best caru sudjelovalo oko tri tisuće čitatelja, dok je u cijeloj Europi u istraživanju svoje mišljenje dalo 243 tisuće ljudi. U razmišljanjima i zadovoljstvu vrlo smo slični većini zapadnih zemalja, a razlike su u podrijetlu automobila koje voze i kakve žele u pravilu samo u zemljama koje posjeduju snažnu domaću autoindustriju - Njemačkoj, Italiji i Francuskoj.

No, vratimo se našim prilikama. Očekivano, čitatelje specijaliziranog magazina 79,6 posto sudionika u Best caru u Hrvatskoj čine muškarci, a pripadnica ljepšeg spola je 20,4 posto. Velika su većina, naravno, vozači - njih 87,4 posto, a oni u prosjeku prelaze 20.600 kilometara godišnje.

Najviše ih vozi automobile njemačke proizvodnje - njih 38,2 posto, slijede "francuzi" sa 20,7 i "japanci" sa 13,6 posto. Po markama, slika je slična rezultatima prodaje u posljednjih nekoliko godina na našem tržištu - prag od deset posto prešla su tri proizvođača - Volkswagen, Opel i Renault. Više od pet posto skupili su još samo Fiat i Ford.

Bez obzira na zemlju podrijetla automobila, gotovo trećina vozi dizelaše - 30,3 posto. Za dizelaše su se češće odlučivali kupci novih nego rabljenih auta - novi dizelaš kupilo je 35,2 posto, a rabljeni 26,1 posto.

Jedno od pitanja odnosilo se na zadovoljstvo vlasnika svojim automobilima. Hrvati su među najnezadovoljnijima u Europi. Da su potpuno ili vrlo zadovoljni svojim limenim ljubimcem, odgovorilo je 66 posto hrvatskih vozača. Više prigovora od nas na svoj vozni park imaju jedino Rumunji i Slovaci. Slovaci za nama zaostaju za jedan postotak, ali Rumunji su pravi "nezadovoljnici" - pola ih nije zadovoljno svojim autom.

Generalno su najzadovoljniji svojim automobilima Talijani, kojih se 86 posto pozitivno izrazilo o svojim autima, a slijede ih Švicarci sa samo jednim postotkom manje.
Dublje proučavanje priče o zadovoljstvu otkriva nam da očekivanja vlasnika najmanje ispunjavaju automobili koji su već kupljeni kao rabljeni (59 posto), dok su najzadovoljniji oni koji su u posljednje tri godine kupili novi auto - njih je čak 85 posto. Među njima je i najmanje posve nezadovoljnih - samo jedan posto.

Poprilično izraženo nezadovoljstvo Hrvata svojim autima pokazuju i njihovi planovi za kupnju - od onih koji su izjavili da u sljedeće dvije godine planiraju kupiti automobil, samo će ih 8,9 posto ostati vjerni marki, a 40,4 posto njih izjavilo je da će kupiti automobil druge marke. Još je neodlučnih gotovo jednako - 40,3 posto. Preostalih 10,4 posto kupuju svoj prvi automobil.
Planovi za kupnju otkrivaju čije salone obilaze mogući kupci.

Među kupcima novih automobila najviše, točno trećina, planira kupnju japanskih automobila, a slijede ih mogući kupci njemačkih i francuskih automobila. Kod rabljenih je situacija posve drugačija. "Nijemci" osvajaju simpatije čak 44,6 posto kupaca rabljenih, a "japanci" su drugi sa 16,7 posto.

Zanimljiva je situacija s "talijanima" koji puno bolje kotiraju na listama želja kupaca rabljenih nego novih automobila. Za rabljeni Fiat, Alfa Romeo ili Lanciju odlučilo se 13,5 posto, a za novi auto iste marke samo 5,6 posto onih koji planiraju obnoviti vozni park u sljedeće dvije godine


Nijemci i Francuzi najveći domoljubi

U zemljama sa snažnom autoindustrijom logično je očekivati i - ako ne najveći, barem vrlo značajan udio automobila domaće proizvodnje. No, i tu se može pronaći dosta iznimaka, koji potvrđuju pravilo. Najveći su automobilistički domoljubi Nijemci - gotovo tri četvrtine posjeduje njemačke automobile. Slijede ih Francuzi kojih više od polovice vozi francuske aute. Najviše domaćih automobila voze još samo Česi - u Škodama se vozi njih 31,6 posto. Zanimljivo je da je Škoda omiljenija kod njihovih susjeda Slovaka - njih čak 35,3 posto vozi automobile iz Mlade Boleslave. Zanimljivo je da među čitateljima talijanskog Quattroruotea prevladavaju germanofili - 36,4 posto vozi njemačke aute, a 29,5 posto talijanske. Slična je situacija i u Švedskoj - četvrtina ih vozi Volvo i Saab, a gotovo ih polovica vozi njemačke proizvode. Vlastitu autoindustriju najmanje cijene Španjolci - 12,2 posto, a puno su im draži njemački i francuski proizvodi. Razloge za ovakve rezultate treba, naravno, tražiti i u veličini nacionalnih autoindustrija - Nijemci imaju najbogatiju ponudu domaćih marki, a Španjolci najsiromašniju, no svejedno je zanimljivo vidjeti ovakve odnose snaga u tim zemljama.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata