Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 140
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NAPETOSTI

Turski partneri u Siriji za SAD su teroristi, partneri SAD-a u Siriji za Tursku su teroristi

10.01.2025.
u 10:15

Američki predsjednik Joe Biden odlučio je nove vladare Sirije Hajat Tahrir al-Šam ne skinuti s liste terorističkih organizacija

Američki predsjednik Joe Biden odlučio je Hajat Tahrir al-Šam (HTS) ne skinuti s liste terorističkih organizacija što predstavlja važnu političku poruku i ima dalekosežne posljedice za geopolitičku dinamiku u Siriji i šire. Biden je ponovno naglasio kako je HTS, nekada poznat kao Front al-Nusra, sirijski ogranak Al-Qa’ide, pokušao distancirati svoj imidž od globalnog džihadističkog pokreta, predstavljajući se kao lokalna sila usmjerena na borbu protiv sirijskog režima. Međutim, Washington ostaje čvrst u stavu da HTS i dalje predstavlja ozbiljnu prijetnju. SAD su donijele odluku o privremenom ublažavanju određenih sankcija prema novoj sirijskoj vladi. Sankcije ostaju na snazi, ali su prilagođene kako bi se omogućile aktivnosti koje zadovoljavaju osnovne ljudske potrebe, uključujući pružanje javnih usluga i dostavu humanitarne pomoći. Ova odluka odražava promijenjeni politički kontekst u Siriji nakon promjene vlasti.

Komentara 2

ZV
zvonimirkraljic98
10:44 10.01.2025.

Turska i SAD (dvije članice NATO pakta) u ovom trenu u Siriji otvoreno ratuju jedna protiv druge pješaštvom, artiljerijom i zrakoplovstvom. Poginulih i ranjenih ima na obje strane. Istina je da jedinice ove dvije države predvode svoje dosada proxy saveznike a ne obrnuto. Turske jedinice uspjele su juče uništiti četiri američka tenka i suzbiti napad Amerikanaca iz pravca mostobrana kod Jenf al Ahmara. SAD zrakoplovstvo je jutros izvelo napade po položajima turskih jedinica kod Tall Arisha.

AL
alojzvodic
10:57 10.01.2025.

Vidite li sad zašto su Rusi napustili Siriju uvlačeći SAD u još jedan rat? Erdogan prijeti da će ovih dana turska vojska ući u Siriju (kao da već nije) a jedini neprijatelj tamo su mu Amerikanci i Kurdi. Njegovi tenkovi već su južno od Homsa i to je razlog zbog čega su se i Izraelci primirili posljednjih dana.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata