Tajanstvena flota brodova koja prevozi rusku naftu diljem svijeta nije pokazivala jasne veze s Kremljom, ali onda se dogodio preokret. Sve se promijenilo kada je u dramatičnoj eskalaciji, Rusija koristila borbeni zrakoplov u očitom pokušaju zaštite jednog od tankera za koje se smatra da pripadaju floti. Nakon što je estonska vojska 13. svibnja kontaktirala Jaguar, tanker bez zastave sankcioniran od strane Ujedinjenog Kraljevstva početkom ovog mjeseca, u pokušaju provođenja provjera, ruski borbeni zrakoplov Su-35 preletio je pored broda, unutar estonskog zračnog prostora, priopćile su tada estonske obrambene snage. Vojska je na kraju provela tanker iz estonskih voda. "Ovo je nešto potpuno novo," izjavio je estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna novinarima u četvrtak na sastanku NATO-a u Turskoj. Rusija se sada "službeno povezala" s takozvanom 'flotom u sjeni', dodao je. "Čini se da je ovo promjena u razmišljanju Kremlja," rekao je Ed Arnold, viši istraživački suradnik u Kraljevskom institutu za obrambene studije (RUSI), britanskom think tanku, za CNN.
Procjenjuje se da 'flota u sjeni' broji stotine plovila, bez službenih veza s Rusijom, a uključuje mnoge stare, loše održavane brodove, koji su u nekim slučajevima izazvali ekološku katastrofu i, prema nekima, bili umiješani u oštećenja vitalnih podmorskih kabela uz obalu Baltika. Rusija je zanijekala bilo kakvu ulogu u oštećenjima. Tankeri, mnogi s nejasnim vlasničkim strukturama, prevoze rusku naftu za izvoz kako bi izbjegli zapadne sankcije. Kao takvi, i sami su postali meta daljnjih sankcija prema Moskvi.
❗️It is reported that the Estonian military made an attempt to arrest a JAGUAR tanker of Russia's shadow fleet that was on its way to a Russian port under the flag of Gabon.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 14, 2025
A Russian Su-35 flew into the Estonian airspace to help the tanker out. Estonia accused Russia of… pic.twitter.com/ysslihSDIC
Snimka s mosta Jaguara, prikazuje radio poziv estonskih vlasti koji zahtijevaju promjenu kursa broda, s vidljivim estonskim vojnim brodovima i zrakoplovima oko tankera. CNN je potvrdio detalje snimke, koju je online podijelila Margarita Simonyan, glavna urednica ruskog državnog medija RT. Kasnije u videu, jedan ruski borbeni zrakoplov Su-35 prelijeće ispred tankera, koji se prethodno zvao Argent, prema brodskim zapisima i britanskoj vladi. Kao odgovor, portugalski F-16 lovci na NATO misiji u Estoniji hitno su poslani u to područje kako bi nadzirali ruski zrakoplov, priopćio je NATO.
Za Estonce, upad ruskog zrakoplova u estonski zračni prostor dokaz je da zapadne sankcije djeluju. Incident "pokazuje da je nadzor i sankcioniranje sjenovite flote učinkovito i da takve napore treba dodatno pojačati," priopćile su estonske obrambene snage u izjavi. Rusko Ministarstvo obrane odbilo je odgovoriti na CNN-ov zahtjev za komentar. Kremlj je prethodno odbio odgovoriti na optužbe da koristi 'flotu u sjeni'. U siječnju, nakon ponovljenih incidenata u kojima su brodovi oštetili podmorsku infrastrukturu u Baltičkom moru, NATO je pokrenuo inicijativu "Baltic Sentry" kako bi ojačao svoju vojnu prisutnost u tim vodama. Njemački kancelar Friedrich Merz rekao je u petak da bi novi paket sankcija mogao biti usvojen već u utorak nakon što ruski predsjednik Vladimir Putin nije sudjelovao u ruskim razgovorima s Ukrajinom u Turskoj prošlog tjedna. Merz je ranije rekao da će ruska "sjenovita flota" – "koja stalno djeluje u Baltičkom moru s do 300 brodova" – biti posebno ciljana u ovom paketu.
U mogućem potezu odmazde, grčki tanker za naftu, Green Admire, zadržala je Rusija u nedjelju dok je prolazio ruskim vodama na ruti dogovorenoj između Estonije, Finske i Rusije, objavio je estonski ministar vanjskih poslova na X-u. CNN je kontaktirao vlasnika plovila i rusko ministarstvo vanjskih poslova za komentar. Rusko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo. Estonske vlasti provele su više od 450 provjera plovila u vodama pod kontrolom Tallinna u Baltičkom moru od prošlog lipnja, prema ministarstvu prometa te zemlje. To uključuje Finski zaljev, jedan od glavnih putova za rusku prekomorsku trgovinu.