Braco Cota (55) iz Banjaluke, prema iskazima svjedoka, navodno je kokain prodavao čak i na kiosku s krafnama, gdje je „komad“ – što je značilo između pola grama i grama droge – koštao 100 konvertibilnih maraka. Tužilački svjedoci su pred Okružnim sudom u Banjaluci iznijeli iskaze na suđenju Braci Coti i njegovoj supruzi Anđeliji Cota (33), koji se terete za neovlaštenu proizvodnju i promet narkotika, prenosi Mondo. Većina svjedoka potvrdila je da su kokain nabavljali upravo od Brace, s kojim su prethodno komunicirali putem aplikacija poput Vibera i Instagrama. Kako navode, drogu im je uglavnom dostavljao osobno, automobilom, a često je u vozilu bila prisutna i njegova supruga.
„On bi, nakon što se dogovorimo, dolazio autom do mene u Čelinac i predavao mi drogu, a ja njemu novac. Ponekad bi s njim u autu bila i supruga, ali ona nije izlazila iz vozila“, izjavio je svjedok D.Đ. Svjedok je potvrdio ranije navode iz istrage da je u nekoliko navrata kokain preuzimao na kiosku u blizini banjalučke Gimnazije, gdje su se inače prodavale kiflice. Iako je u fazi istrage izjavio da mu je u pojedinim situacijama drogu dostavljala i Anđelija, na sudu je to demantirao. Ipak, potvrdio je kako je kokain koji je kupovao od Brace bio lošije kvalitete. Svjedokinja S. K. izjavila je kako je od Brace redovno kupovala pola grama kokaina za 100 konvertibilnih maraka, dok joj je Anđelija, prema njezinim riječima, uglavnom donosila kozmetiku. Dodala je da su se dogovori o nabavci droge odvijali putem Instagram profila „minifinikrofnice“, za koji se pretpostavlja da su ga koristili optuženi „Ne znam tko je točno s druge strane odgovarao na poruke, ali preko tog profila sam dogovarala kupnju“, kazala je svjedokinja.
Sličan iskaz dao je i svjedok D.T., koji je potvrdio da je više puta kupovao takozvani „komad“ kokaina za 100 KM upravo na kiosku u blizini banjalučke Gimnazije. Prema optužnici Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci, Braco i Anđelija Cota su u razdoblju od 2017. do 24. svibnja 2021. godine na području Banjaluke i Čelinca nabavljali veće količine kokaina od njima poznatih izvora, koje su potom distribuirali krajnjim kupcima. Navodi se da su komunikaciju s kupcima i dobavljačima vodili putem telefona i aplikacija poput Vibera, Instagrama i WhatsAppa, koristeći šifrirane poruke za dogovor oko prodaje. Oboje optuženih ranije su pokušali zaključiti sporazume o priznanju krivnje, no ti su sporazumi odbijeni, pa je suđenje nastavljeno.
Odvjetnik optuženih, Saša Labotić, doveo je u pitanje zakonitost izjava svjedoka prikupljenih tijekom istrage. „Nije jasno jesu li saslušani kao svjedoci ili kao osumnjičeni. Jedan od svjedoka izjavio je da nije bio svjestan u kojem svojstvu daje iskaz, dok zapisnik pokazuje da je saslušanje provedeno prema članu 142. Zakona o kaznenom postupku, što upućuje na to da je zapravo tretiran kao osumnjičeni“, naveo je Labotić. Suđenje će se nastaviti ispitivanjem novih svjedoka.