Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 207
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
prosvjed na fejsu

Supruge francuskih vojnika razgolitile se zbog kašnjenja plaća

ženske (1)
Foto: Facebook
1/3
15.11.2012.
u 09:32

Zbog računalne pogreške sustava za isplatu plaća brojne obitelji imaju problema s plaćanjem računa

Stotine supruga francuskih vojnika razgolitile su se kako bi upozorile na problem zbog kojeg su njihovim muževima plaće smanjene te kasni isplata, prenosi France 24. Žene su na Facebooku otvorile grupu s fotografijama svojih golih leđa na kojima su ispisane poruke podrške. Grupa trenutačno broji više od 17 tisuća članova.

A sve je uzrokovao računalni virus koji je napao sustav za isplatu plaća Louvois, koji regulira isplatu plaća i bonusa za sve zaposlenike francuske vojske. Krajem 2011. godine stotine vojnika dva mjeseca nisu primile plaću, a u međuvremenu se taj broj proširio na više tisuća boraca, od kojih su mnogi u ratom zahvaćenim zonama, poput Afganistana. Vlada je u uoči Božića ove godine rekla da se radi na rješavanju problema te da će sustav proraditi do Nove godine.

Supruge upozoravaju da su plaće zbog računalne pogreške ponekad nevjerojatno male, a kako su njihovi supruzi obvezani pravilom šutnje koje im zabranjuje korištenje položaja za širenje propagande, same su odlučile ukazati na nepravdu. Grupu na Facebooku pokrenule su još prije godinu dana, no ona je na popularnosti dobila tek u listopadu ove godine.

– Prije godinu dana, relativno malo vojnika bilo je pogođeno neredom s Louvoisom. No nakon listopada, broj pogođenih obitelji je narastao i broj članova grupe je eksplodirao – otkriva Virginie, supruga jednog vojnika i jedna od osnivačica grupe.

– Neke od tih žena ne mogu platiti račune ili stanarinu. Jednoj sam čak dala staru dječju odjeću jer si je sama nije mogla priuštiti – dodaje Virginie i objašnjava da je ideja za pokretanje grupe došla od jednog bivšeg vojnika koji je bio inspiriran sličnom kampanjom supruga američkih vojnika pokrenutom u znak potpore ozlijeđenim supruzima. Međutim, ideja se nije baš svidjela vojnoj upravi.

– Izloženi smo pritiscima s visokih položaja koji traže da uklonimo grupu s Facebooka jer ona šteti imidžu vojske. No, neće nas zastrašiti – poručuje Virginie. Ministarstvo obrane demantira da je na supruge vršen pritisak te naglašava kako poštuje njihovo pravo na prosvjed.

Ključne riječi

Komentara 5

TH
thekurcula
10:12 15.11.2012.

Ovo je realizacija one narodne: Alaj volim kad godina izda, sve poskupi, pojeftini......

DU
Deleted user
13:03 15.11.2012.

A nisu li ti Francuski vojnici se otisli boriti u Afganistan,Irak........za Americke interese,ili za Nato savez,pa nekih ti savezi placaju,ni je valjda da se Francuzi bore po svjetu za svoje licne interese.....

RA
rafaell
18:29 15.11.2012.

francuzi nisu posržali napac na Irak što je izazvalo opću mržnju amera protiv njih a zapar godina i oni se opametili

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata