Tijekom posjeta Grenlandu, reporteri POLITICO-a svjedočili su neobičnom političkom fenomenu koji bi mogao promijeniti odnose moći na Arktiku. U najsjevernijem dijelu svijeta rađa se savezništvo koje malo tko može razumjeti. U zemlji gdje državni odjel SAD-a ima više zaposlenika nego što Grenland ima stanovnika, nedavno odbijanje premijera da se sastane s američkim državnim tajnikom privuklo je značajnu pozornost svjetske javnosti. "Ne možemo dopustiti da nas velike sile i dalje tretiraju kao pijune u svojoj igri", izjavio je Hans Peterson, stanovnik Nuuka, glavnog grada Grenlanda.
Grenlandska vlada svoj najnoviji vanjskopolitički dokument nazvala je "Ništa o nama bez nas", jasno pokazujući stav prema vanjskom utjecaju. U Nuuku, lokalni muzej umjetnosti provocira posjetitelje izložbom koja zamišlja Grenland kao ekspanzionističku silu. "Ova izložba pokazuje kako bi izgledao svijet da su uloge obrnute", objašnjava Maria Frederiksen, kustosica muzeja, pokazujući propagandne materijale koji slave "borbene kajake" i karte koje prikazuju Dansku koloniziranu od Grenlanda.
Boassen, lokalni politički aktivist, a po struci zidar, kojeg je list zatekao kako održava govor ispred skupine mladih Grenlanđana, vidi u Donaldu Trumpu potencijalnog saveznika za grenlandske interese. "Trump je možda kontroverzna figura, ali razumije našu želju za neovisnošću," kaže Boassen, dok njegov glas odjekuje praznim ulicama Nuuka.
"Većina ljudi ovdje ne voli Trumpa," priznaje Aqqaluk Jensen, lokalni ribar, "ali Boassen ima point kada kaže da trebamo jake saveznike." Na društvenim mrežama, posebice na TikToku i Facebooku, Boassen gradi svoju platformu, koristeći grenlandski jezik kako bi izbjegao moderaciju i širio protrumpovske poruke. Njegova nedavna putovanja u SAD i susret s Donaldom Trumpom Jr. u Nuuku dodatno su učvrstili njegove veze s Trump obitelji.
"Naši mladi žele promjene," objašnjava Sarah Motzfeldt, učiteljica u lokalnoj školi. "Neki vide Boassena kao glas te promjene iako se ne slažu s njegovim metodama." Boassen se priprema za parlamentarne izbore u travnju, gdje planira nastupiti s proameričkom platformom. Njegov plan uključuje predaju tradicionalnog kaputa od tuljanova krzna Trumpu kao simbol potencijalne trgovinske suradnje.
"Možda zvuči ludo", kaže nam Boassen tijekom šetnje zaleđenim ulicama Nuuka, "ali Grenland treba radikalnu promjenu. Ne možemo više čekati da drugi odlučuju o našoj sudbini." Dok razgovaramo s lokalnim stanovništvom, mišljenja su podijeljena. Neki vide Boassena kao vizionara, drugi kao populista koji igra opasnu igru s budućnošću njihove zemlje. Iako mnogi sumnjaju u uspjeh njegove misije, Boassen ostaje uvjeren da je Grenland spreman za radikalnu promjenu u svojim međunarodnim odnosima. Pitanje koje ostaje visjeti u ledenom arktičkom zraku jest jesu li Grenlanđani spremni prihvatiti njegovu viziju budućnosti koja uključuje bliže veze s Trumpovom Amerikom.
>> FOTO Grenland je prekriven ledom i otkrio ga je Erik Crveni. Zašto se onda zove Zelena zemlja? Iza svega se krije genijalan marketinški trik
Treba razumjeti i želju za neovisnošlu naroda Kalifornije i Teksasa. Možda im nije tako dobro među 50 zvjezdica kada se pokušavaju osamostaliti.