Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 98
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
OPET PROVOCIRA

VIDEO Trump ismijao saudijskog princa: 'Nije mislio da će mi ljubiti guzicu, mislio je da sam još jedan gubitnik'

REUTERS
28.03.2026.
u 14:01

Nakon toga je pohvalio saudijskog prijestolonasljednika, nazvavši ga "fantastičnim čovjekom" i "ratnikom"

Tvrdeći da arapske zemlje blisko surađuju s Washingtonom u tekućem ratu protiv Irana, američki predsjednik Donald Trump rekao je da mu je saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman zapravo "ljubi guzicu". Govoreći na konferenciji Future Investment Initiative na Floridi, Trump je dodatno razradio tu tvrdnju prisjećajući se, kako je rekao, razgovora sa saudijskim kraljevskim dužnosnikom o ponovnom jačanju SAD-a pod njegovim predsjedništvom. "Rekao je, znate, nevjerojatno je… prije godinu dana bili ste mrtva zemlja. Sada ste doslovno najatraktivnija zemlja na svijetu", rekao je Trump. Trump je zatim tu procjenu izravno povezao s trenutačnim odnosom s Rijadom, ponovivši svoju tvrdnju u cijelosti, a ne usputno. "Nije mislio da će se to dogoditi… nije mislio da će mi se ulizivati… mislio je da ću biti samo još jedan američki predsjednik koji je gubitnik… ali sada mora biti ljubazan prema meni", rekao je.

Nakon toga pohvalio je saudijskog prijestolonasljednika, nazvavši ga "fantastičnim čovjekom" i "ratnikom", dodajući da kraljevstvo "može biti vrlo ponosno" na njegovo vodstvo. Trump je rekao da je Saudijska Arabija stala uz SAD tijekom nedavnog sukoba s Iranom, zajedno s drugim partnerima iz Zaljeva. "Saudijska Arabija se borila, Katar se borio, UAE se borio, Bahrein se borio i Kuvajt se borio", rekao je, dodajući da su "bili s nama… bili su s nama". Ove izjave dolaze gotovo mjesec dana nakon početka američko-izraelske vojne operacije protiv Irana, koja je započela 28. veljače velikim napadima na iransku vojnu i nuklearnu infrastrukturu. Iran je odmah proširio sukob na regiju, lansirajući raketne i napade dronovima ne samo na Izrael, nego i na više zaljevskih država u kojima su američke vojne snage.

Unatoč napadima, te države formalno nisu ušle u rat kao sudionici, već su ostale oprezne zbog straha od odmazde i šireg gospodarskog utjecaja, posebno na energetsku infrastrukturu i Hormuški tjesnac. Ipak, prema nekim medijskim izvješćima, zemlje Zaljeva, osobito UAE i Saudijska Arabija, poticale su Trumpa da nastavi rat kako bi oslabio iranske vojne kapacitete. U tom kontekstu Trump ih je u petak prikazao kao aktivne partnere u kampanji. Naveo je katarskog emira šeika Tamima bin Hamada Al Thanija i predsjednika UAE-a šeika Mohameda bin Zayeda Al Nahyana uz saudijskog prijestolonasljednika, opisujući ih kao "trojicu sjajnih ljudi" koji su bili "pod velikim napadima", ali su ostali usklađeni s Washingtonom, prenosi The Wire.

Istodobno je njihovu ulogu usporedio s NATO saveznicima, rekavši: "vrlo smo razočarani NATO-om. Nisu nam pritekli u pomoć", dodajući da su zemlje Zaljeva učinile "pošteno govoreći… više nego NATO". Također je povezao političko usklađivanje s gospodarskim vezama, ističući saudijska ulaganja i obrambene sporazume, te pozvao Rijad da se pridruži Abrahamovim sporazumima. "Sada je vrijeme… sada smo ih uklonili… moramo ući u Abrahamove sporazume", rekao je. Na kraju je Trump izrazio želju da ga se pamti kao "velikog mirotvorca", tvrdeći da je već "zaustavio osam ratova" i da zaslužuje Nobelovu nagradu za mir. Ponovio je i tvrdnju da je intervenirao kako bi zaustavio sukob između Indije i Pakistana. "Čak sam zaustavio Indiju i Pakistan… išli su jedni na druge… rekao sam, ako nastavite ratovati, uvest ću vam carine od 250%… 'u redu, više se nećemo boriti'", rekao je.

FOTO Najveći američki nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford stigao u Split
1/13

Komentara 10

Avatar fidelio
fidelio
14:06 28.03.2026.

Auh, što je sada rekao...

PR
Prki
14:07 28.03.2026.

Ne brinite oni se dobro poznaju

Avatar Bob_Rock_
Bob_Rock_
14:15 28.03.2026.

Trump voli mlađe, tako da je vjerojatno obrnuto. U doslovnom značenju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata