Predsjednikovo obraćanje naciji bilo je jučer glavna tema razgovora u političkim kuloarima puno prije nego što se šef države ukazao na malim ekranima, s obzirom na to da se od jutra pronio glas da je predsjednik Mesić zauzeo sasvim suprotna stajališta od Vlade te da se zauzima za bezuvjetno izručenje generala Bobetka Haaškom sudu. Iako su se svi političari ograđivali da govor nisu pročitali te da ne mogu davati ocjene konkretnih stavova, upozoravali su da bi takav zaplet najnovije hrvatske krize mogao biti koban. Čak i među zastupnicima koalicije moglo se čuti kako u slučaju da Predsjednik zauzme suprotan stav od Vladina ne bi trebalo isključivati da se u Saboru otvori rasprava o utvrđivanju odgovornosti Predsjednika RH za povredu Ustava. Poznavatelji ustavnih mogućnosti, međutim, odmah su otklonili tu mogućnost rekavši da Predsjednik ima pravo davati političke ocjene kakve hoće i za njih odgovara na izborima, a da Vlada mora sačuvati narod i državu od kolektivne odgovornosti.
Odgovornost šefa države
Uostalom, kazao je naš sugovornik iz koalicije, kad bi Sabor uistinu pokrenuo tako nešto, a Ustavni sud utvrdio da šef države nije prekršio Ustav, automatski bi bio raspušten - parlament. Inače, Ustav je člankom 104. dao mogućnost parlamentu da dvotrećinskom većinom pokrene utvrđivanje odgovornosti šefa države za povredu Ustava pred Ustavnim sudom. Ustavni sud mora u roku od 30 dana donijeti pravorijek, a ako utvrdi da je predsjednik RH uistinu povrijedio najviši zakon, dužnost bi mu po sili Ustava prestala odmah. No, Ustav ne nabraja situacije koje se tretiraju kao predsjednikovo kršenje Ustava. Drugi visoki dužnosnik Sabora kazao je da je Mesić na liniji s Vladom ako traži da se suradnja s Haagom održi. "Kad bi zauzeo suprotne pozicije, time bi izravno rušio Vladu i pomagao desnici".
Da je usklađenost stavova u ovoj situaciji vrlo važna, istaknuo je bivši šef diplomacija i sadašnji predsjednik DC-a Mate Granić, koji je novinarima kazao da bi takva polarizacija institucija državne vlasti paralizirala diplomaciju koju u predstojećem razdoblju čeka vrlo zahtjevno lobiranje za hrvatske poteze kod najvažnijih država i svjetskih organizacija.
Granić je upozorio da je ključno izbjeći da iz zemlje odlaze različiti stavovi jer bi se time oslabila Vladina pozicija u predstojećem sporu. Granićeva zamjenica Vesna Škare-Ožbolt kazala je da su se dosadašnje izjave iz Predsjedničkih dvora loše odrazile na sliku Hrvatske i ako bi se nastavilo u tom smislu, moglo bi se potegnuti pitanje Mesićeve odgovornosti. Granić je dodao da je naivno misliti da je pred Hrvatskom laka bitka i da neće biti međunarodnih pritisaka, ali da Hrvatska mora odlučno tumačiti da je za suradnju s Haagom, ali da ne može dopustiti reviziju svoje povijesti. Granić danas odlazi u Washington gdje će lobirati za Vladine poteze.
Pravna, pa politička sredstva
U oporbi nema razumijevanja za pokušaje HDZ-a da ubere pokoji politički bod suprotstavljajući se Vladi. Pravaši kažu: "Dok god Carla del Ponte stišće Račana, mi iz oporbe moramo mu čuvati leđa. Oni koji se u ovoj situaciji stavljaju protiv Vlade rade protiv Hrvatske". HSP također drži da treba najprije potegnuti pravna sredstva, a s političkima se može čekati.
Diplomatske aktivnosti već su počele. U Ministarstvu vanjskih poslova već se priprema dokument kojim se objašnjavaju hrvatski potezi. Vlada će poslati posebne izaslanike u zemlje EU-a, članice Vijeća sigurnosti, SAD, Kinu, Rusiju... Zlatko Tomčić razgovarao je s diplomatskim predstavnicima Italije i Vatikana, a ubrzo će razgovarati s predsjednicima parlamenata Grčke, Kine i Rusije. U Saboru se, pak, priprema sutrašnja sjednica. Danas se sastaje Odbor za Ustav i politički sustav na čiju su sjednicu pozvani i šefovi svih zastupničkih klubova. Njihov je zadatak da utvrde proceduru po kojoj će optužnica protiv generala Bobetka biti proslijeđena Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti.
Mladenka Šarić, Darko Đuretek