Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 163
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?

Mađarski poučak: autokrate se može pobijediti i na nepravednim izborima

14.04.2026. u 12:08

Namještanje izbornih pravila u vlastitu korist na kraju se Orbánu obilo o glavu, osiguravši nadmoćnu dvotrećinsku pobjedu oporbenoj stranci Tisza i budućem premijeru Peteru Magyaru, što je isključilo bilo kakvu mogućnost osporavanja izbornih rezultata

Povijesni nedjeljni parlamentarni izbori u Mađarskoj nude brojne lekcije. Jedna od najvažnijih potvrđuje da je autokrate i autokratske režime ipak moguće pobijediti na izborima, pa čak i onim nepravednima, po izbornom sustavu koji je bio dizajniran tako da osigura prednost vladajućoj stranci.

Namještanje izbornih pravila u vlastitu korist na kraju se Orbánu obilo o glavu, osiguravši nadmoćnu dvotrećinsku pobjedu oporbenoj stranci Tisza i budućem premijeru Peteru Magyaru, što je isključilo bilo kakvu mogućnost osporavanja izbornih rezultata. To je ujedno i ključni razlog zbog kojeg se Orbán tako brzo i "lako" pomirio s porazom: nije imao drugog izbora.

Ključne riječi

Komentara 6

IC
ICCO
13:55 14.04.2026.

Danas u Europi postoje jos samo 2 koji vladaju preko 11 god., što bi rekli u jednom filmu, "ode mi mladost čekajući" Što to govori o zrelosti društva? U konačnici, svaki narod ima vlast koju I zaslužuje.

SE
Serđo23
14:33 14.04.2026.

Čim je uzeo Amera za podršku , unaprijed je izgubio izbore !

EJ
ejStef
16:05 14.04.2026.

A jesam se danas naslušao danas gluposti u saboru. Vrti mi se telka u pozadini, a danas je baš bio biser dan. Oporba oduševljena izborima u Mađarskoj pokušava primijeniti isti recept ovdje za skidanje Plenkovića. A za to bi i SDP i Možemo i njihovi priljepci trebali odustati od kandidata na slijedećim izborima. E da mi je to vidjeti... Naravno da su te usporedbe radili baš SDP i Možemo...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata