ČAVAO U LIJES DEMOKRACIJE

'Istočni Nijemci su ili fašisti ili komunisti. Odvratno': Izjava koja je zapalila najteže pitanje u povijesti Njemačke

19.04.2023.
u 16:48

”M. je čavao u lijes demokracije”, napisao je najmoćniji njemački medijski izdavač Mathias Döpfner misleći na kancelarku Merkel

Uvreda na račun istočnih Nijemaca koju je u objavljenim privatnim porukama napisao Mathias Döpfner, šef njemačkog izdavačkog giganta Axel Springera, izazvala je buru u toj zemlji. Moćni izdavač je poručio: “Istočni Nijemci su ili fašisti ili komunisti. Odvratno”, i pritom je za njih upotrijebio uvredljivi pojam “ossis”. Poruke je poslao svojim prijateljima, a do njih su uspjeli doći novinari Die Zeita i ponovno su otvorile u Njemačkoj raspravu o razlikama između dva dijela zemlje, a Döpfner se na kraju i ispričao.

Iako se iz izbora u izbore redovito pokazuje da mnogi stanovnici istočne Njemačke zaista glasaju za stranke s krajnje ljevice i desnice, mnogi analitičari govore da su razlog tomu još uvijek velike ekonomske nejednakosti između istoka i zapada zemlje zbog čega ti birači pribjegavaju glasanju za populiste.

Komentara 2

DU
Deleted user
17:59 19.04.2023.

Imaju oni naziv i za ursulu

Avatar R2D2
R2D2
17:49 19.04.2023.

Ne kužim kaj je krivo rekao?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja