Na čelo Hrvatske došao je general i povjesničar Franjo Tuđman upravo s takvim osjećajem nacionalnog identiteta. Otada se iz onoga što se uistinu dogodilo u prošlosti uzimalo samo ono što je pridonosilo naručenom razračunavanju (s) povijesti. Koliko je Renan ostao aktualan, dokazala je osuda Haaškog suda od prije deset godina kada su bivši predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman, bivši ministar obrane Gojko Šušak i bivši zapovjednik Glavnog stožera Janko Bobetko bili proglašeni dijelom zločinačkog pothvata jer su jedinice Hrvatske vojske djelovale zajedno s HVO-om, a Republika Hrvatska "imala nadzor nad oružanim jedinicama i civilnim institucijama hrvatske zajednice u Hercegovini".
ANALIZA DANKA PLEVNIKA
Čiji se spomenici ruše, a imena trgova i ulica mijenjaju na pravoj strani povijesti

Što je i čija je prava strana povijesti? Uoči, tijekom i nakon Drugog svjetskog rata prava strana povijesti bio je i ostao antifašistički sustav humanosti i civilizacijski poredak koji je čovječanstvo stajalo gotovo 85 milijuna žrtava. Usprkos tome u Hrvatskoj se demokracija, koja je često više glasova davala nedemokratima negoli demokratima, dobrim dijelom shvaćala i kao povijesni revizionizam, pa je gotovo sve antifašističko bacano u kantu kao povijesno smeće, a sve protuantifašističko proglašavalo se standardom podnošljivog antifašizma. To nije bila neka specifičnost hrvatske tranzicije iz povijesti u pretpovijest i postpovijest, već posljedica diktature pristranosti u mnogim bivšim realsocijalističkim zemljama po davnoj, ali još uvijek realnoj postavci francuskog filozofa Ernesta Renana: "Pogrešno poimanje vlastite povijesti dio je nacionalnog bića."
“Antifasizam” ? Povjesničar Norman Davies, u svojoj knjizi Europe at War 1939–1945: No Simple Victory, argumentira da antifašizam nije koherentna politička ideologija već prije "prazna kutija", i čisti "politički igrokaz" stvoren od Josifa Visarionoviča Staljina, te proširen Sovjetskom propagandom u pokušaju da se stvori dojam da će se zapadni demokratski lideri, u pridruživanju SSSR-u na platformi protiv fašizma, politički suglasiti sa komunizmom i "diktaturom proletarijata". Sir Winston Churchill jedini nije nasjeo na Staljinov trik, dok su ostali zapadni lideri uglavnom uletjeli u zamku. Da je Churchill bio u pravu, pokazalo se kad je sovjetski "antifašizam" pokazao svoje pravo lice u Molotov-Ribbentrop paktu u kojem su SSSR i Treći Reich dogovorno koordinirali agresiju nad Istočnom Europom. Možete li danas reći o Churchillu da je fašist? Sigurno ne. Ali čovjek je odbio biti "antifašist" onako kako je to postavio Staljin. Antifašizam, dakle, nije ni komunizam, ni socijalizam, ni SKJ, ni SKH, ni SDP, ni Josip Broz, ni Ivica Račan, a najmanje Zoran Milanović. Antifašizam je etička vrijednost čovjeka bez obzira na vjeru ili političko usmjerenje. Vjernik može biti antifašist (antifašističke vrijednosti su tek manji podskup vrijednosti npr. katoličanstva). Desničar može biti antifašist. Konzervativac može biti antifašist..