Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš potvrdio je danas da ga je Policijska uprava zagrebačka, Odjel kriminaliteta, zatražila ugovore o djelu radnika zaposlenih u Rektoratu, evidenciju prisutnosti na radnom mjestu, kao i obrasce ID/1 iz kojih je vidljivo koliko su zaposleni u godini ostvarili prihoda.
Bjeliš je kazao da na temelju toga ne može procijeniti u kojem smjeru ide istraga te dodao da je tome prethodio posjet inspekcije rada u veljači i ožujku, koja je utvrdila da su imali protuzakonito jednog zaposlenog. Problem je bio što je za tog zaposlenog ugovor o djelu trajao predugo.
Prvi čovjek zagrebačkoga sveučilišta upozorio je također da bi naplatom gotovo 40 milijuna kuna poreznoga duga od 4 fakulteta (Glazbene akademije, Kineziološkog, Ekonomskog i Građevinskog fakulteta), njihovo poslovanje bilo dovedeno u blokadu, a time u pitanje i sama osnovna djelatnost.
Tvrdi da su u 2012. uporno s Poreznom upravom i Ministarstvom financija pokušavali naći rješenje toga problema koji je stvoren, objašnjava Bjeliš, različitim tumačenjima kako treba platiti dodatni rad – kroz ugovore o djelu, autorske honorare ili kao dodatak na plaću.
Bjeliš upozorava da bez autorskog i kreativnog rada koji se odvija kroz različite projekte, a mora se i dodatno platiti, Sveučilište gubi smisao.
Kazao je također da treba uzeti u obzir i politički stav, koji u pozadini očito postoji, ali tada treba javno reći, dodaje Bjeliš, da nam ovo Sveučilište ne treba, da nije dobro i da treba iscijediti svaku kunu iz njega.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović objasnio je kako se radi na rješavanju naplate duga od fakulteta.
Kako javlja HRT, ministar ističe da je "Porezna uprava ostala čvrsta u stavu da nema isplata kroz autorske honorare".
– Mi, kao Ministarstvo, nadamo se da ćemo naći rješenje, sudbina fakulteta nije dovedena u pitanje. Pretpostavljam da se kroz obročnu otplatu taj dug može vratiti – poručio je Jovanović.
>>Bjeliš nakon šokantnog rješenja Porezne uprave: Ako će ustrajati, bit ćemo u krizi!
'Fakulteti imaju svoje prihode i siguran sam da će se rješenje naći'
Ministar Željko Jovanović je u priopćenju Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta istaknuo sljedeće:
- Pretpostavljam da se nekakvom obročnom otplatom taj dug može vratiti, fakulteti imaju svoje vlastite prihode i siguran sam da će se to rješenje moći naći na taj način - rekao je ministar i dodao kako smatra da je situacija drukčija u slučaju Muzičke akademije koja je u sklopu vanjske suradnje ostvarila te ugovore na način koji se može smatrati „podvedivim“ u zakonske okvire.
Ministar je upozorio i kako se ne može odmah čim se dogodi neki problem odmah to povezivati s Ministarstvom i govoriti da je riječ o obračunu ministra sa sveučilišnim nastavnicima.
- Riječ je o poreznom dugu iz 2009., a za vrijeme ministra Radovana Fuchsa državna revizija je 2011. uočila određene nepravilnosti u isplatama sveučilišnim nastavnicima i zatražila detaljan porezni nadzor svih isplata iz 2009. - rekao je ministar Jovanović podsjetivši da je porezni dug nastao zato što su pojedini fakulteti naknade zaposlenicima i vanjskim suradnicima isplaćivali kao autorski honorar, a zbog čega je bio osjetno smanjen doprinos u državni proračun.