znamo i kako stoji hrvatska

Ovo su najopasnije države svijeta: Jedna u našem susjedstvu 'ispala' je s liste

shutterstock
11.12.2024.
u 16:30

Jedna zemlja koja je prije bila na najnižoj stopi rizika, ali je premještena u ‘srednji rizik’, popularno je odredište za medeni mjesec - Maldivi.

Globalna karta rizika otkrila je koje je zemlje i gradove trenutno najopasnije posjetiti — a na prvom mjestu su Burkina Faso razorena građanskim ratom i Srednjoafrička Republika. Karta, temeljena na rizicima od nasilja, društvenih nemira, nasilnih i sitnih zločina, kao i klimatskih promjena, pokazuje da ih slijedi Libanon, koji se i dalje suočava s napadima Izraela unatoč nedavnom sporazumu o prekidu vatre, piše Metro

Izrađen od strane Safeture and Riskline, Risk Map 2025 sadrži 77 zemalja, uključujući Izrael, Zapadnu obalu i Gazu, Libanon i Iran. Sirija je također i dalje na popisu najmanje sigurnih zemalja, a Ministarstvo vanjskih poslova savjetuje da se ne putuje u tu zemlju nakon što su pobunjenici svrgnuli diktatora Bashara al-Assada u subotu.

Foto: Safeture

Tri najopasnija grada za putnike su Bangui u Srednjoafričkoj Republici, Beirut u Libanonu i Gaza City u Pojasu Gaze. Povijesno promatrana kao područje stabilnosti, karta otkriva da se Europa sada suočava s povećanim rizicima. Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Španjolska i Švedska prebačene su u kategoriju 'umjerenog rizika', a Italija, Nizozemska i Poljska također imaju povećane rizike.

‘Umjereni rizik’ je, međutim, još uvijek druga najsigurnija kategorija od pet razina rizika, koje su niske, umjerene, srednje, visoke i ekstremne. Prema karti, zemlje koje su prošle godine postale sigurnije i prešle s višeg stupnja rizika na 'umjereni' popis su Armenija, Argentina, Bosna i Hercegovina, Kina, Maroko i Kuba.

Zemlje koje se smatraju ‘niskorizičnim’ za putnike uključuju Njemačku, Švicarsku, Luksemburg, Belgiju, Finsku, Island, Norvešku i Hrvatsku, a izvan Europe Australiju, Novi Zeland, Singapur i Japan. S druge strane, najsigurniji gradovi su Bern u Švicarskoj, koji je na prvom mjestu, a slijede ga Doha u Kataru, Melbourne u Australiji, Montreal u Kanadi, Muscat u Omanu i Ottawa, također u Kanadi.

Jedna zemlja koja je prije bila na najnižoj stopi rizika, ali je premještena u ‘srednji rizik’, popularno je odredište za medeni mjesec - Maldivi. To je zbog sve veće političke nestabilnosti, porasta društvenih napetosti i vjerskog ekstremizma te posljedica klimatskih promjena, poput poplava i erozije obale.

Safeture i Riskline, koji upravljaju i analiziraju rizike putovanja diljem svijeta, također su uzeli u obzir medicinsku skrb pri analizi rizika za putnike. Utvrđeno je da je zdravstvena infrastruktura posebno loša u nekim zemljama uključujući: Afganistan, Bangladeš, Kamerun, Srednjoafričku Republiku, Haiti, Mjanmar, Južni Sudan, Sudan, Venezuelu i Jemen.

Iz Safeturea kažu: ‘Ovdje su medicinske ustanove neadekvatne, a pristup osnovnim lijekovima i hitnoj skrbi ozbiljno je ograničen. Bolesti koje bi se u drugim dijelovima svijeta lako liječile ovdje mogu postati prava prijetnja’.

GALERIJA: Prikaze, jezivi krikovi i zvona, 'žive' lutke… Otkrivamo 8 najukletijih mjesta na svijetu

1/9

Komentara 2

Avatar urokljivooko
urokljivooko
17:11 11.12.2024.

Mi i Island smo za Njemačku i Belgiju, po sigurnosti, SAMOSTAN.

MO
montello
10:06 12.12.2024.

Azija nesigurna

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije