Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 136
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SVI SU UREĐAJI PRONAĐENI

VIDEO Bugarin išao 'skidati' podatke s bankomata po Dubrovniku. Pogledajte kakvu su mu gomilu opreme našli u sobi

Dubrovnik: Mnoštvo turista na Stradunu
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
1/3
16.07.2026.
u 12:06

Prema sumnjama policije, između 16. svibnja i 14. srpnja ove godine u unajmljenom apartmanu u Dubrovniku izradio je ukupno devet improviziranih skimming uređaja te osam kućišta s ugrađenim uređajima za snimanje i pohranu PIN brojeva, koja su izgledom odgovarala dijelovima bankomata.

Policija je dovršila kriminalističko istraživanje nad 55-godišnjim državljaninom Bugarske kojeg sumnjiči da je na više bankomata u dubrovačkoj staroj gradskoj jezgri postavljao skimming uređaje kako bi neovlašteno pribavljao podatke s bankovnih kartica i PIN brojeve korisnika. Osumnjičeni je kazneno prijavljen za produljeno kazneno djelo izrade, nabavljanja, posjedovanja, prodaje ili stavljanja na uporabu sredstava za zlouporabu bezgotovinskih instrumenata plaćanja te za produljeno kazneno djelo oštećenja tuđe stvari.

Prema sumnjama policije, između 16. svibnja i 14. srpnja ove godine u unajmljenom apartmanu u Dubrovniku izradio je ukupno devet improviziranih skimming uređaja te osam kućišta s ugrađenim uređajima za snimanje i pohranu PIN brojeva, koja su izgledom odgovarala dijelovima bankomata.

Tako izrađene uređaje postavljao je u utore za prihvat kartica ili iznad tipkovnica na više bankomata unutar stare gradske jezgre, s ciljem prikupljanja podataka s bankovnih kartica korisnika. Policija sumnja i da je u apartmanu posjedovao uređaj namijenjen čitanju, pisanju i brisanju podataka s magnetskih traka bankovnih kartica. Osim toga, tijekom druge polovice svibnja na više bankomata ugurao je silikonske umetke u utore za kartice kako bi onesposobio mehanički čitač kartica te korisnike usmjerio na bankomate na kojima su prethodno bili postavljeni skimmeri.

Pravodobnom reakcijom policijskih službenika svi su uređaji pronađeni i uklonjeni prije nego što su prikupljeni podaci mogli biti zloupotrijebljeni. Tijekom pretrage apartmana u kojem je osumnjičeni boravio pronađeno je više od 80 predmeta koji se dovode u vezu s kaznenim djelima. Bugarski državljanin je tijekom jučerašnjeg dana, uz kaznenu prijavu, predan pritvorskoj jedinici Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, dok policija nastavlja kriminalističko istraživanje.

Iz policije građanima savjetuju da prilikom korištenja bankomata obrate pozornost na neuobičajene ili naknadno postavljene dijelove uređaja te da pri unosu PIN broja rukom prekriju tipkovnicu. U slučaju sumnje na pokušaj prijevare ili zlouporabu bankovne kartice potrebno je odmah obavijestiti policiju i svoju banku.

Ovo su scene koje se ne zaboravljaju! Cijela Hrvatska slavila je svoje heroje
Ključne riječi

Komentara 2

Avatar Trump@HR
Trump@HR
14:39 16.07.2026.

Bugari i Rumunji su jako praktični u RH. Spoje odmor i posao.

Avatar rubinet
rubinet
13:58 16.07.2026.

Taj Dubrovnik privlači opasne tipove koji su onkraj zakona.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata