Kajzerica se od Vladina ograničenja cijene od 13 centi po komadu smanjila na "Liliput" varijantu. I nju je u nekim pekarnicama zahvatila šrinkflacija, dok ostala peciva, kruh, burek, krafne... tresu nenormalna poskupljenja, poručili su jučer s potrošačke platforme "Halo, inspektore" i najavili novi bojkot roba i usluga u petak.
Četvrti petak zaredom neće se kupovati ništa u trgovinama, trgovačkim centrima, na tržnicama... A posebice u pekarnicama, što je inicijativa srednjoškolaca Vladimira Preloga u Zagrebu koji su Halo, inspektore pisali kako više ne mogu pratiti poskupljenja, a ni njihovi roditelji ni profesori.
Iz Halo, inspektore pozivaju građane "na podršku mladosti u petak". S druge strane, nezadovoljni su i trenutačnim "peglanjem" imidža trgovaca "koji ne pokazuju namjeru promjene svojih praksi i trajnijeg poboljšanja situacije" pa se saga koja je izbila oko 101 milijun eura iz blagajni malotrgovaca u tri tjedna, za koju tvrde da je uspješna, nastavlja.
Konzultant za trgovinu Dragan Munjiza smatra da je bojkot uspio u dijelu senzibiliziranja javnosti za problematiku inflacije, ali nije uspio u osnovnom cilju spuštanja općeg nivoa cijena u trgovinama živežnih namirnica.
Marijana Ivanov, profesorica s Katedre za financije EFZG-a, kaže kako bi brojka od 300 milijuna eura manje prometa trgovaca u proteklom razdoblju bila nešto, sto milijuna samo je odraz tradicionalno slabog prometa u siječnju i veljači. Reći kako je to zbog bojkota besmisleno je ili je kupnja političkih bodova u budućnosti, tvrdi ona. Ipak, priznaje, dobro je da se bojkot dogodio jer je spriječio daljnja ludovanja cijena zbog ugrađivanja marži, trgovaca, proizvođača i ostalih. Dakle, usporio je dinamiku podizanja cijena, a Vladi dao uporište da i ona poduzme korake vezane za daljnji rast cijena uključujući i proširenje liste "zamrznutih" proizvoda.
Najavljeni bojkot pekarnica, "ako je to akcija mladih", Ivanov osobno podržava, a ne kao ekonomistica. Više, kako kaže, zbog "zdravlja naroda" te činjenice da su mladi u školi tijekom dana ovisni o pekarnicama. No boji se kako svi oni koji stoje iza bojkota manipuliraju ljudima i to je najveći rizik. – Danas je to za kruh ili neodlazak u trgovine, a sutra s bilo čime – upozorila je Ivanov.
Vjerojatno ste na naslovnoj stranici primjetili da je podnaslov za ovaj članak: "Stalo ludovanje cijenama" Ne samo da nas trgovački lanci i vlada čine glupima, već nas u zdrav mozak! U Hrvatskoj smo dostigli maxsimum potrošnje za večinu kupaca. Prvihh par akcija bojkota bilo je odricanje od usta! Dalje nismo mogli gladovati i biti prljavi te smo se vratili na osobnu potrošnju do zadnjeg centa. Ne zato što smo bahati, glupi , neodgovorni nego zato što je većina stanovništva limitirana plaćama i mirovinama i neka se zna ljudi moraju kupovati da bi živjeli a ne bojkotirati i ne mogu kupiti više proizvoda jer nema novaca i ovo što dobijemo sve manje vrijedi jer nas inflacija ubija. Jeli se povečao broj blokiranih građana, pitanje je sada! Na Zapadu su cijene nešto niže a plaće više od upola! Kakav bojot, nema novaca! Prave nas glupima, nema novaca! To što dobijemo nije dovoljno za normalan život! Kada ste kupili kožne cipele, kada ste kupili teletinu, krila su vam narasla od piletine iz Rumunije! Vozni park je sve stariji. Liste čekanja sve dulje. I podnaslov kaže #stalo ludovanje cijenama. Fuj!