Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Putinova inicijativa

Rusi iz mora izvlače radioaktivne podmornice

Sevmash shipyard turns 80
Foto: Sergei Bobylev/Newscom/PIXSELL
1/5
19.10.2020.
u 20:44

To je težak inženjerski podvig. SAD je potrošio 800 mil. dolara pri pokušaju izvlačenja podmornice koja je nosila nekoliko nuklearnih projektila s 5000 metara dubine u Tihom oceanu

Ispod nekih od najprometnijih svjetskih ribolovnih područja na morskom dnu raspadaju se radioaktivne podmornice iz sovjetske ere. Desetljećima kasnije Rusija se sprema na njihovo izvlačenje, piše BBC.

Prema tradiciji, Rusi uvijek donose neparan broj cvjetova živoj osobi, a paran broj na grob ili spomen-obilježje. Ali 83-godišnja Raisa Lappa svaki drugi dan stavlja tri ruže ili gladiole pokraj ploče svom sinu Sergeju u njihovu rodnom gradu Rubtsovsku, kao da nije potonuo sa svojom podmornicom tijekom zlosretne akcije na Arktiku Ocean 2003.

Izvukli samo trećinu

– Imam epizode u kojima nisam normalna, poludim i čini mi se da je živ pa donosim neparan broj. Trebali bi izvući podmornicu kako bi majke mogle posmrtne ostatke svojih sinova pokopati u zemlju, a ja bih mogla imati malo više mira – kaže ona.

Nakon 17 godina neispunjenih obećanja konačno će joj se ispuniti želja, iako ne zbog brige o kostima kapetana Sergeja Lappe i šestorice članova njegove posade. Nacrtom dekreta objavljenog u ožujku Vladimir Putin pokrenuo je inicijativu za izvlačenje dviju sovjetskih nuklearnih podmornica i četiri odjeljka reaktora s muljevitog dna, smanjujući količinu radioaktivnog materijala u Arktičkom oceanu za 90 posto. Prvi na popisu je Lappin K-159.

Iz poruke upućene uoči ruskog predsjedanja Arktičkim vijećem sljedeće godine, čini se, proizlazi da ova zemlja nije samo najistaknutija komercijalna i vojna sila na Arktiku nego i čuvar okoliša. K-159 leži tik izvan Murmanska u Barentsovu moru, najbogatijem lovištu bakalara na svijetu, a također je važno stanište crvenog kraljevskog raka, morževa, kitova, polarnih medvjeda i mnogih drugih životinja.

– Obiteljima bi ipak na neki način bilo lakše kad bi njihovi očevi i muževi bili pokopani, a ne da leže na dnu mora u čeličnom truplu. Samo što nitko ne vjeruje da će se to dogoditi – rekao je Dmitrij, sin jednog od stradalih mornara.

MURMANSK REGION, RUSSIA - MARCH 12, 2020: The K-114 Tula nuclear-powered ballistic missile submarine by a wharf at the Gadzhiyevo naval base. K-114 Tula (NATO reporting name Delta-IV), a Delfin-class nuclear-powered ballistic missile submarine of the Project 667BDRM, was constructed in 1987 at the Sevmash shipbuilding enterprise in the city of Severodvinsk. Lev Fedoseyev/TASS Photo via Newscom Newscom/PIXSELL
Foto: Lev Fedoseyev/Newscom/PIXSELL

Situacija se, međutim, promijenila, jer se pojavio interes Rusije na Arktiku. Od 2013. sagrađeno je sedam arktičkih vojnih baza i dva terminala za tanker kao dio Sjeverne morske rute, kraće rute do Kine za koju je Putin obećao da će do 2025. ostvariti 80 milijuna tona prometa. K-159 leži ispod te rute.

Izvlačenje podmornice težak je inženjerski podvig. SAD je potrošio 800 milijuna dolara pri pokušaju izvlačenja druge sovjetske podmornice K-129, na dizelski pogon, koja je nosila nekoliko nuklearnih projektila, s 5000 metara dubine u Tihom oceanu. Na kraju su uspjeli izvući na površinu samo trećinu podmornice, a CIA-i je ostalo malo korisnog sadržaja.

Posebno opremljeni brodovi

– Donatori raspravljaju o zahtjevu Rusije za pomoć u financiranju projekta. Postoji konsenzus da se tamo nešto treba učiniti – rekao je Balthasar Lindauer, direktor nuklearne sigurnosti u EBRD-u.

Bilo kojem takvom brodu rađenom po mjeri vjerojatno bi trebao niz specijaliziranih tehnologija poput pramčanog i krmenog potisnika kako bi ga zadržao točno na olupini.

Međutim, dok s jedne strane Putin čisti sovjetsko nuklearno nasljeđe na krajnjem sjeveru, on gradi novo nuklearno carstvo. Stalan marš novih nuklearnih ledolomaca i jedina plutajuća nuklearna elektrana opet su Arktik učinili najvećim nuklearnim vodama na planetu.

U međuvremenu, Sjeverna flota gradi najmanje osam podmornica i planira ih sagraditi još nekoliko, kao i osam raketnih razarača i nosača zrakoplova, također nuklearnih.

Ključne riječi

Komentara 4

MA
marsovac
22:28 19.10.2020.

ha, ha, ha,....nisam znao da petkovic pise za vecernji list,.........

SI
sisavac
09:02 20.10.2020.

svima bi trebalo biti u interesu oceane očistiti od smeća. arktik je tak tak, malo tamo ima nuklearnog otpada, unatoč pričama. najveće radioaktivno zagađenje je ipak u pacifiku, gdje su ameri, englezi, francuzi, bacili stotine atomskih, uništili sve živo. u japanu u fukušimi i dalje u more se izlijevaju tisuće kubika radioaktivne vode, a vi samo šutite, pravite se toše, nikog to kao ne zanima. veliki zeleni. čišćenje mora od ovog je u interesu rusa, norvežana, u prvom redu. a onda i svih nas. jer uskoro ćete svi navaliti na bakalar. a većina bi trebala biti ulovljena baš u tom moru. nego, što se čeka sa čišćenjem istočnog atlantika, baltičkog mora, i još nekih? svi znamo da je tamo odlagano desetljećima na tisuće tona opasnog otpada, nuklearni otpad, kemijski otpad.

Avatar Čepiga.
Čepiga.
23:31 19.10.2020.

Di god Rus stane glad bijeda i problemi, sto godina trava na raste.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije