INTERVJU: VLADISLAV VESELICA

Pregovaramo sa SAD-om o licenciji za nastavak poslovanja s NIS-om

Zagreb: Otvorena izložba "50 godina Hrvatskog proljeća"
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
12.02.2025.
u 10:00

Poslovanje s NIS-om čini trećinu prihoda Janafa, no prekid isporuke ne bi ugrozio poslovanje. Činimo sve da nafta i dalje teče, ali gradimo i sunčane elektrane, kazao je član Uprave Janafa o sankcijama Naftnoj industriji Srbije i ulaganjima u održivu energiju

Godina je za Jadranski naftovod (Janaf) počela vrlo uzbudljivo. Razlog leži u činjenici najavljenih sankcija za Naftnu industriju Srbije koja je najveći poslovni partner Janafa. Kompanija je nedavno započela intenzivan dijalog s američkom administracijom kako bi se transport nafte do rafinerije u Pančevu mogao nesmetano nastaviti. Upravo je ovo najvažniji povod za razgovor s Vladislavom Veselicom, članom Uprave Janafa.

Od objave sankcija NIS-u prošlo je već neko vrijeme. Što Janaf poduzima kako bi riješio ovu situaciju i osigurao nastavak isporuke nafte Srbiji?

Već u trenutku kada su se pojavile prve informacije o mogućem uvođenju sankcija, u suradnji s Vladom Republike Hrvatske započeli smo intenzivan dijalog s američkom administracijom. U tijeku su pregovori s OFAC-om, agencijom američkog Ministarstva financija zaduženom za provedbu sankcija, a naš je cilj pronaći rješenje koje bi omogućilo da se ugovorne obveze transporta nafte za rafineriju u Pančevu nastave prema planiranom vremenskom okviru i u skladu s aktualnim ugovorom koji nas veže s NIS-om. Uvjereni smo da američka administracija prepoznaje važnost Janafa, ne samo kao strateške tvrtke za Hrvatsku, već i kao ključnog energetskog huba ovoga dijela Europe te da će se pronaći odgovarajuće rješenje povoljno za sve uključene strane.

Važno je napomenuti da je i NIS zatražio od OFAC-a odgodu primjene sankcija na 90 dana, kako bi se omogućio nastavak poslovanja bez neposrednih prekida. Naime, i Naftna industrija Srbije svjesna je svoje važnosti za regionalnu ekonomiju, pa se razmatraju i moguća održiva rješenja koja bi mogla dovesti do ukidanja sankcija u budućnosti. Svakako i mi, kao i kolege iz NIS-a, očekujemo nastavak konstruktivnog dijaloga s američkom administracijom.

Spomenuli ste pregovore. Na kojem konkretnom rješenju trenutačno radite?

Trenutačno smo usmjereni na pregovore s OFAC-om kojem smo uputili zahtjev za dobivanje licencije za provedbu ugovora s NIS-om. Naime, upravo OFAC u određenim slučajevima može odobriti iznimke u sklopu sankcijskih programa, a smatramo da bi se takva iznimka mogla ishoditi i za provedbu našeg aktualnog ugovora s NIS-om. To bi omogućilo nastavak transporta nafte bez ugrožavanja sankcijskog režima. Nikome nije u interesu da Srbija ostane bez sigurne opskrbe naftom, stoga vjerujemo da će biti postignuto kompromisno rješenje.

U tom procesu angažirali ste i odvjetničko društvo iz Washingtona. Možete li nam reći nešto više o tome?

Tako je, mogu vam otkriti da smo angažirali jedno od najistaknutijih odvjetničkih društava sa sjedištem u Washingtonu, specijalizirano za ovu vrstu pravnih pitanja. Njihovi stručnjaci izvrsno poznaju rad OFAC-a i imaju bogato iskustvo u zastupanju klijenata čiji su se poslovni interesi posljednjih godina našli pod sankcijama, uključujući slučajeve vezane za Rusiju, ali i za Sjevernu Koreju te Iran. Njihova ekspertiza u ovakvim kompleksnim situacijama daje nam dodatnu sigurnost u pronalazak optimalnog rješenja. Smatramo da su najbolji mogući partner za trenutačnu situaciju.

Koliko je NIS ustvari važan za poslovanje Janafa?

Naftna industrija Srbije naš je najveći poslovni partner, nedvojbeno jedan od ključnih partnera ne samo zbog dugogodišnje suradnje i kvalitetnih odnosa koje smo gradili, već i zbog činjenice da prihodi iz temeljne djelatnosti povezani s NIS-om čine oko trećine naših ukupnih prihoda. Jasno je da bi prekid isporuke nafte NIS-u imao znatan utjecaj na naše poslovanje te bi zahtijevao snažan strateški zaokret. Osim financijskog aspekta, tijekom godina smo razvili stabilne poslovne odnose te nam je u interesu osigurati kontinuitet suradnje.

Što ako ipak dođe do prekida isporuke nafte?

Prekid isporuke imao bi posljedice ne samo za poslovanje Jadranskog naftovoda, već i za širu regiju. Vjerujemo da to nije u interesu nijedne strane – ni Hrvatske, ni Srbije, ni Europske unije, pa ni Sjedinjenih Američkih Država. Uvjereni smo da će američka administracija uzeti u obzir širu sliku i važnost stabilne opskrbe. Stabilnost opskrbe energentima ključna je i iz ekonomskih i iz sigurnosnih razloga, zbog čega smo optimistični da će se naposljetku pronaći kompromisno rješenje.

Uz to, pažljivo pratimo reakcije sektora financijskih institucija na ovu situaciju. Već sada su uočene određene poteškoće u platnom prometu, budući da banke uvijek vrlo oprezno reagiraju na svaki znak promjena ili nestabilnosti na tržištu. Financijska stabilnost ključan je element u osiguravanju normalnog poslovanja, pa je i to segment kojem posvećujemo veliku pažnju u ovim okolnostima.

Iako smo optimistični i unatoč tome što intenzivno putem svojih američkih odvjetnika i u koordinaciji s Vladom RH radimo na dobivanju licencije za ispunjavanje ugovornih obveza, kao odgovorna kompanija, već smo razmotrili sve moguće scenarije te smo spremni na bilo koji ishod. Proveli smo stres-test poslovanja koji je pokazao da Janaf može podnijeti i najnepovoljniji razvoj situacije. To znači da, iako aktivno radimo na rješenju, imamo razrađene alternative koje će osigurati daljnju stabilnost našeg poslovanja.

Kako trenutačna situacija sa sankcijama, ali i poslovni rezultati iz protekle godine, utječu na vaše planove za 2025. godinu? Možete li pojasniti na što ste trenutačno fokusirani, posebno u kontekstu širenja poslovanja i novih ulaganja?

Poslovna 2024. godina bila je još jedna uspješna godina za Janaf, godina u kojoj smo potvrdili status pouzdanog i stabilnog partnera. Iako još nismo u mogućnosti projicirati ukupne rezultate, podaci za prvih devet mjeseci pokazuju profitabilnost i stabilnost poslovanja. U prva tri kvartala ostvareni su prihodi od gotovo 100 milijuna eura te neto dobit od 37,3 milijuna eura. Naša financijska stabilnost omogućila nam je nastavak ulaganja u ključne segmente poslovanja.

Ipak, posebno smo ponosni na naše iskorake u obnovljivim izvorima energije. Tijekom 2024. ostvarili smo prve akvizicije u tom sektoru, preuzimajući sunčane elektrane u Vođincima i Bulincu, a završili smo u proteklim godinama i projekte integriranih sunčanih elektrana na terminalima Sisak, Žitnjak i Omišalj. U pripremi su i novi projekti sunčanih elektrana na terminalima u Slavonskom Brodu, Omišlju i Žitnjaku u Zagrebu. Ove nas investicije vode prema cilju energetske samodostatnosti, pri čemu očekujemo da će vlastita proizvodnja električne energije već ove godine pokrivati gotovo 86 posto naših potreba kada u rad bude puštena SE Vođinci.

Najavili ste i daljnje akvizicije u sektoru 'obnovljivaca'?

Zahvaljujući snažnoj financijskoj imovini, koja je nakon nekoliko poslovno rekordnih godina narasla na 250 milijuna eura, nastavljamo s akvizicijama u sektoru obnovljivih izvora energije te u ovom trenutku imamo više projekata u različitim fazama dubinskog snimanja i preuzimanja. Naša daljnja ulaganja usmjerena su prema energiji vjetra, sunca i geotermalnih izvora, čime želimo transformirati Janaf u suvremenu energetsku kompaniju s ključnim udjelom na hrvatskom tržištu električne energije iz obnovljivih izvora. Ovim ćemo projektima uz naše tradicionalno poslovanje, dugoročno očuvati vrijednost kompanije i radna mjesta.

>> FOTOGALERIJA Zgrada u Splitu postala hit na mrežama. Primjećujete li nešto neobično na fasadi?

Zagreb: Otvorena izložba "50 godina Hrvatskog proljeća"
1/13
Ključne riječi

Komentara 1

PR
predragbabic1
10:37 12.02.2025.

Sankcije NIS-u bi ogrebale Rusiju, uzdrmale Srbiju i ošamarila Hrvatsku.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije