U odluci o reviziji presude kojom je Županijski sud u Zadru dosudio da Zagrebačka banka tužiteljici mora isplatiti preplaćene kamate jer je jednostrano mijenjala kamatnu stopu kod kredita u CHF-u, Vrhovni je sud presudio u korist dužnice. Sud smatra da odluke banaka o promjenjivoj kamatnoj stopi na kredite u CHF od 1. siječnja 2013. do 1.siječnja 2014. nisu zakonite jer nisu uskladile poslovanje s odredbom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkim kreditima.
– Iako je banka, sukladno Zakonu, u svojoj ponudi korisnicima, za izmjenu ništetne odredbe precizirala način određivanja promjenjive kamatne stope, ona je, ipak, bez uporišta u Zakonu, jednostrano odredila kamatnu stopu višu od početno ugovorene – objavio je Vrhovni sud te pojasnio da samo definiranje Libora kao parametra za izračun promjenjivog dijela kamatne stope u konkretnom ugovoru, ali i u svim potrošačkim ugovorima tuženika koji sadrže promjenjivu kamatu, nije dovelo do valjane dopune ugovora o kreditu.
Time je, naplatom kamate po stopi višoj od početno ugovorene, dio imovine korisnika kredita bez pravne osnove prešao u imovinu banke. Usto, potvrdio je i da kolektivna tužba prekida tijek zastare za tradžbine dužnika.
Goran Aleksić, saborski zastupnik Snage i aktivist Franka, napominje da, iako se presuda odnosi na konvertirani kredit, Vrhovni sud u postupku nije razmatrao samu konverziju pa će korisnici koji su konvertirali kredite odluku o svom pravu na povrat preplaćenog dobiti tek nakon revizije druge presude koja se odnosi na konverziju..
– Konverzija ovdje nije razmatrana jer se banka na nju poziva tek u žalbenom postupku, što se protivi čl. 352. st. I. Zakona o parničnom postupku, prema kojem se nove činjenice ne mogu iznositi u žalbenom postupku – kaže Aleksić te dodaje da presuda ipak potvrđuje da obavijest o promjeni kamate bez prethodnog dogovora s potrošačem te izmjene ugovora – ne vrijedi.
VIDEO Kako u osobni bankrot