Nedavno se studentica iz Zagorja na društvenoj mreži Reddit požalila kako joj se u Zagrebu rugaju zbog njezina naglaska. Rekla je i da ju profesori zbog toga opominju te da joj je jedan dečko rekao da je bila lijepa dok nije progovorila, a također i da je zbog toga počela razgovarati jedino s drugim Zagorcima.
Kada se govori o standardnom jeziku, obično se u Hrvatskoj fiksiramo na dvije stvari: pravopis i leksik.
Standardni jezik mnogo je širi pojam nego što to zamišljaju novi pravopiždžije, pardon, zakonovci -- on zapravo obuhvaća i lokalne govore, na svoj način. Ali jedna jest istina: naši zakoni i propisi pisani su upravo okljaštrenim jezikom; druga je istina, hrvatski standardni jezik nema samo jedan naglasni sustav; još je jedna, da neki voditelji radijskih i televizijskih emisija nemaju pojma o intonaciji rečenice (posebno dolazi do izražaja gutanje kraja)... A ima toga još, istina do istine.