Autori: Vecernji.hr, Hina
HVALA, SUSJEDI

BiH pomogla Hrvatskoj: Zmajevi svladali Belgiju i poslali vatrene na Euro!

17.11.2020. u 20:11

Hrvatska nogometna U-21 reprezentacija plasirala se na Euro 2021. nakon što je u susretu posljednjeg, 10. kola skupine 4 u Puli pobijedila Litvu sa 7-0, a Grčka u Ateni porazila Škotsku sa 1-0. Nakon toga nam je pomogla BiH koja je svladala Belgiju s 3:2 i tako omogućila našoj reprezentaciji da bude među pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija te izbori nastup na EP-u koji se igra u Sloveniji i Mađarskoj.

U odnosu na utakmicu protiv Škotske, u početnom sastavu nije bilo Adriana Šempera, Joška Gvardiola, Borne Sose, Darka Nejašmića, Sandra Kulenovića, Lovre Majera, Davida Čoline i Bartola Franjića.

Međutim, i bez njih mladi vatreni su odigrali sjajno i već nakon prvog poluvremena su osigurali pobjedu. U 13. minuti zabio je Špikić, u 29. minuti Musa je povećao na 2-0, dok je Šverko u 36. pogodio za 3-0.

U nastavku susreta odabranici Igora Bišćana zabili su još četiri gola za uvjerljivih 7-0. U nastavku su zabili Šutalo (57), Musa (67), Moro (70, 77). Gosti su od 73. minuti igrali bez isključenog Paulauskasa.

Kako su uspjeli?

Mnogo toga se trebalo poklopiti, ali se na koncu sve poklopilo. Kao prvo Hrvatska je u Puli morala pobijediti Litvu sa tri ili četiri razlike zbog što bolje razlike pogodaka. Trebala nam je i pobjeda Grčke u Ateni protiv našeg izravnog suparnika Škotske kojoj je trebala pobjeda za osvajanje prvog mjesta u skupini. Grčka je slavia sa 1-0 gurnuvši nas na drugo, a Škotsku na treće mjesto.

Hrvatska je pobjedom u Puli, te porazom Škotske, osvojila drugo mjesto u skupini iza Češke, no morala je pričekati rasplet i u ostalim skupinama kako bi doznala hoće li biti jedna od pet najbolje drugoplasiranih reprezentacija. Među pet su bili sigurno Portugal i Švicarska, a gotovo sigurno i Island kojem je otkazana utakmica s Armenijom.

Za preostala dva mjesta borila su se Hrvatska, Belgija, Rumunjska i Poljska. Hrvatska je uvjerljivom pobjedom protiv Litve preskočila Poljsku, a na koncu nam je još trebao kiks Belgije protiv Bosne i Hercegovine ili Rumunjske protiv Danske.

Pomogla nam je mlada BiH vrsta koja je u sjajnom susretu u Sarajevu pobijedila Belgiju sa 3-2. Belgija je povela, domaćin je potom okrenuo rezultat s tri gola u nizu, da bi Belgija do kraja susreta uspjela tek smanjiti na 3-2.

Uz Hrvatsku plasman na EP izborili su Rusija, Švicarska, Nizozemska, Danska, Španjolska, Engleska, Francuska, Italija, Portugal, Češka, Njemačka, te domaćini Mađarska i Slovenija.

Posljednja dva putnika doznat ćemo nakon što završe sve utakmice.

REZULTATI:
HRVATSKA - Litva  7-0 (Špikić 13, Musa 29, 67, Šverko 36, Šutalo 57, Moro 70, 77)
Grčka - Škotska   1-0 (Christopoulos 27)