Zdravstveni stručnjaci tvrde kako je seks dobar za naše zdravlje, no kao i sa svime drugim u životu, čini se kako i s ovom aktivnošću ne valja pretjerivati odnosno treba biti umjeren u konzumaciji. Naime, najnovija znanstvena istraživanja pokazala su kako nakon određene granice seksualni odnosi mogu postati nezdravi. Točnije, ako ih prakticirate prečesto, piše UNILAD.
Nedavna studija sugerira da muškarci koji se često upuštaju u seksualne aktivnosti značajno smanjuju rizik od srčanih bolesti u kasnijim godinama. Znanstvenici iz Kine pojasnili su kako seksualna aktivnost ubrzava rad srca, poboljšava cirkulaciju i pomaže u smanjenju stresa, a sve su to korisne stvari za zdravlje srca.
Istraživači su u prosincu prošle godine u časopisu Scientific Reports naglasili da je važno seksualnu aktivnost promatrati kao koristan pokazatelj općeg zdravlja. 'Osobe s izrazito visokim ili niskim frekvencijama seksualnih odnosa trebale bi obratiti pozornost na situaciju i, ako je potrebno, potražiti liječničku pomoć', stoji, među ostalim, u spomenutoj studiji.
Drugim riječima, čak i oni s previsokim seksualnim nagonom mogu ugroziti svoje zdravlje. Istraživači su prekomjernu seksualnu aktivnost definirali kao više od jednog odnosa dnevno te su otkrili da to može imati negativne posljedice na zdravlje.
'Često se zanemaruje činjenica da seksualna aktivnost sama po sebi predstavlja oblik tjelesne aktivnosti i aerobnog vježbanja. Iako su dobro poznate koristi umjerene tjelesne aktivnosti, dokazi sugeriraju da postoji točka opadanja koristi. Naime, visoke razine aerobnog vježbanja mogu smanjiti značajne zdravstvene koristi koje se postižu umjerenim razinama', napisano je u studiji.
Time je potvrđeno staro pravilo kako u svemu valja biti umjeren. Studija koju je provelo sveučilište Qingdao analizirala je nekoliko istraživanja u kojima je sudjelovalo 17.243 odraslih osoba iz SAD-a, kako bi ispitala kako seks utječe na zdravlje srca i dugovječnost.
GALERIJA Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
Nakon gotovo devet godina otkrili su da muškarci koji su imali odnose manje od 12 puta godišnje imaju veći rizik od srčanih bolesti i prerane smrti. Muškarci koji su imali seksualne odnose otprilike 103 puta godišnje, što je otprilike dva puta tjedno, imali su niži rizik. No, istaknuto je da i rjeđi odnosi, oko 52 puta godišnje, mogu imati zdravstvene koristi.
Dr. Alexis Missick, koja surađuje s UK Meds, ističe više načina na koje je seks koristan. 'Osim dobrobiti za srce kroz ljubav, intimnost i emocije, seks je doslovno dobar za vaše srce', zaključila je.
VIDEO Znanstvenici došli do novih saznanja kada je najučinkovitije vježbati ako želite zdravije srce!