Remember, remember the fifth of November, stihovi su stare engleske pjesmice, za koje je, zahvaljujući kultnom stripu i filmu “V kao Vendetta”, doznao cijeli svijet, a jedno je brkato, nasmiješeno lice postalo simbol pobune protiv establišmenta. Petog studenoga davne je 1605. godine u podrumu zgrade britanskog parlamenta s dvije tone baruta uhićen Guy Fawkes, jedan od organizatora zavjere koja se popularno naziva i “Urota baruta”.
Scena iz filma "V for Vendetta"
Borba protiv establišmenta
Te je večeri skupina katolika izmučenih desetljetnim progonima Engleske crkve planirala je raznijeti parlament u trenutku sjednice na kojoj je trebao biti i sam kralj Jakov I. Plan bi na kraju i uspio da Fawkes nije katoličkim zastupnicima slao pisma upozoravajući ih da se tog dana ne pojave na sjednici. Jedno je od pisama dospjelo u pogrešne ruke i zavjera je razotkrivena, a priča kaže da je Fawkes u trenutku uhićenja mirno priznao: “Samo želim dići u zrak kralja i parlament.” Gotovo svi su urotnici uhvaćeni, a 5. studenoga od tada se u Velikoj Britaniji slavio vatrometom, krijesovima i spaljivanjem lutaka u obličju Guya Fawkesa, dok su djeca nosila maske njegova stiliziranog lica. Gotovo 400 godina poslije, motive iz priče o neuspjeloj uroti legendarni stripaš Alan Moore i crtač David Lloyd pretvorili su u strip “V kao Vendetta”. Smješten u postapokaliptičnom svijetu i totalitaristički nastrojenoj Velikoj Britaniji, njegov je glavni lik V., profinjen i elegantan antijunak koji identitet skriva upravo iza Fawkesove maske. Cilj mu je raznijeti neke od najprepoznatljivijih londonskih građevina kako bi pokrenuo revoluciju, stao na kraj tiraniji i opresivnom režimu.
Strip "V kao Vendetta" u hrvatskom izdanju Fibre
A iako je strip, izdan 80-ih, baš u vrijeme željezne vladavine Margaret Thatcher, izazvao velik interes, priča je postala planetarno popularna izlaskom istoimenog filma sestara Wachowski s Natalie Portman u glavnoj ulozi. Prepoznatljivu je masku kao svoj simbol zatim preuzela hakerska grupa Anonymous, a počeli su se njome koristiti i prosvjednici diljem svijeta, na prosvjedima pokreta Occupy, a zatim i u Francuskoj, Kataloniji, Čileu, a sada u Hong Kongu.
Lice suvremenih hakera
30.10.2019. Antivladini prosvjedi, Liberation Square, Irak
Tvorac stripa Alan Moore nije skrivao oduševljenje tom činjenicom jednom prigodom rekavši kako se osjeća kao da je njegov lik pobjegao sa stranica u stvarnost i da se oduvijek nadao da će njegove ideje ostaviti traga. Obilježavanje 5. studenoga i Fawkesova maska nisu samo dio zastarjele engleske tradicije već utjelovljenje ideje revolucije i otpora, a kao što kaže i sam V.: “Ideje su otporne na metke.”