Disneyjeva nova, live-action verzija "Snjeguljice", koja je upravo stigla u kina, umjesto čarolije i nostalgije, izazvala je, recimo to tako, živahnu raspravu. Od samog početka produkcije, film uzrokuje podjele i izaziva kritike, a sretan kraj se ne nazire. Najveći kamen spoticanja, očekivano je Disneyjeva navodna "woke" agenda, žestoke rasprave na internetu izazivaju i politički stavovi glumaca, a problem su i patuljci.
Već od samog castinga i odabira glumice Rachel Zegler, koja je inače kolumbijsko-poljskog porijekla, za ulogu Snjeguljice, krenule su prve primjedbe. Mnogi su se tradicionalisti pobunili, smatrajući da Snjeguljica, čije ime doslovno opisuje njenu put ("bijela kao snijeg"), ne može biti latina. Disney se branio ističući da je riječ o modernoj interpretaciji, no time, očekivano, nije utišao kritičare.
Dodatno ulje na vatru dolile su izjave same Zegler, koja je originalni film iz 1937. nazvala "iznimno zastarjelim" po pitanju prikaza žena. Kritizirala je i ljubavnu priču, nazivajući princa "stalkerom", te najavila da nova Snjeguljica "neće sanjati o pravoj ljubavi, već o tome da postane vođa". Ove izjave razljutile su obožavatelje originala, koji su optužili Zegler za nepoštivanje klasika i nametanje "woke" agende.
Pitanje sedam patuljaka također je postalo predmetom intenzivne rasprave. Peter Dinklage, najslavniji glumac patuljastog rasta, kritizirao je Disney zbog licemjerja, ističući da su, s jedne strane, ponosni na odabir latino glumice, a s druge, "još uvijek pričaju onu j****u nazadnu priču o sedam patuljaka koji žive u pećini". Disney je reagirao najavom da će patuljke zamijeniti "magičnim stvorenjima", no naposljetku su se ipak pojavili kao animirani likovi, što je izazvalo – pogađate – nove kritike, pa je tako glumica Ali Chapman, poznata po emisiji "Little Women LA", izrazila razočaranje što Disney nije iskoristio priliku za bolju reprezentaciju osoba niskog rasta, ističući da postoji mnogo talentiranih glumaca iz te zajednice.
Kontroverze su se uskoro proširile i na politički teren. Bivša vojnikinja IDF-a, izraelska glumica s hollywoodskom karijerom, Gal Gadot, koja tumači Zlu kraljicu, poznata je po svojim pro-izraelskim stavovima, što je izazvalo pozive na bojkot filma od strane nekih aktivističkih grupa. S druge strane, Zegler je otvoreno pro-palestinski nastrojena, što je dovelo do glasina o sukobu između dvije glavne glumice. Dodatno, Zegler je izazvala bijes pristaša predsjednika Trumpa nakon što je na Instagramu objavila oštru poruku protiv Trumpa, zbog čega je kasnije bila primorana ispričati se.
Suočen s lavinom negativnog publiciteta, Disney je drastično smanjio promotivnu kampanju za "Snjeguljicu". Umjesto uobičajene raskošne premijere s crvenim tepihom, organiziran je nešto manji događaj u Španjolskom gradu Segoviji, u dvorcu koji je inspirirao izgled dvorca u originalnoj "Snjeguljici" iz 1937. Izvještaji govore da je Disney dopustio intervjue samo novinarima zaposlenima u Disneyju, a broj fotografa bio je manji nego inače. Čak je i prodaja ulaznica započela znatno kasnije nego što je uobičajeno za Disneyjeve filmove.
A slučaj "Snjeguljice" ponovno je otvorio pitanje svrhe i kvalitete Disneyjevih live-action remakeova. Neki od njih su doista postigli komercijalni uspjeh - poput "Ljepotice i zvijeri" 2017. koja je unatoč groznim kritikama uprihodila više od miljardu dolara u kinima, a ne treba zaboraviti ni "Male Sirene", koja je izazvala pravi skandal jer je Disney za ulogu Ariel odabrao crnkinju Halle Bailey, ali je zato zaradila više od 600 milijuna dolara. Ipak, mnogi kritičari smatraju da su ti filmovi nepotrebni i da samo služe za eksploataciju nostalgije i "mužnju novca", a ne donose baš ništa novo i originalno, već samo recikliraju stare priče.