SMANJILA SE PORCIJA

FOTO Usporedili smo kajzerice nakon ograničenja cijena i iznenadili se rezultatom: Jedna je duplo manja

Zagreb: Usporedba veličine i gramaže kajzerica različitih dobavljača
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/8
12.02.2025.
u 21:02

Ovaj fenomen nije nov – radi se o takozvanoj "šrinkflaciji" (eng. shrinkflation), gdje proizvođači smanjuju količinu proizvoda, ali cijenu ostavljaju istom.

Od petka je na snazi novi Vladin zakon o ograničenju cijena osnovnih namirnica, prema kojem trgovine moraju jasno označiti nove, snižene cijene i proizvode koji spadaju pod tu regulaciju. Među ograničenim proizvodima našli su se kruh i peciva. Vlada je odlučila da će se cijena kruha ograničiti prema težini, odnosno po kilogramu, dok je za peciva određena cijena po komadu. To znači da pekarski proizvodi poput kajzerica, bez obzira na njihovu težinu, sada moraju koštati 0,13 eura po komadu.

No, već prvog dana primjene nove mjere, građani su primijetili nešto neobično – kajzerice su postale manje! Kako bismo provjerili te tvrdnje, kupili smo šest kajzerica u različitim trgovinama: Konzumu, Kauflandu, Lidlu, Pan-Peku, Dubravici i Mlinaru. Na prvi pogled razlike su očite – neka peciva su vidno veća, dok su druga zapanjujuće mala.

Kajzerica pod brojem jedan je iz Kauflanda, ima 58 grama i izgleda solidno za jedno pecivo. Također tu su i kajzerice iz Konzuma, pod brojem 2 i kajzerica iz Lidla pod brojem 4, koje imaju 50 i 58 grama. Kajzerica pod brojem 5 je iz Dubravice i odmah se istaknula svojim izgledom – primamljivog je oblika, jedna od najvećih u testu i djeluje najkvalitetnije. Ona je imala najveću težinu, čak  69 grama. Kajzerica iz Pan-Peka (6) nalazi se na drugom mjestu po gramaži, ona ima 60 grama. No, ona iz Mlinara iznosila je samo 38 grama, što je osjetno manje u odnosu na ostale. Usporedbe radi, kajzerica iz Dubravice imala je čak duplo veću težinu. 

Zagreb: Usporedba veličine i gramaže kajzerica različitih dobavljača
1/8

Ovaj fenomen nije nov – radi se o takozvanoj "šrinkflaciji" (eng. shrinkflation), gdje proizvođači smanjuju količinu proizvoda, ali cijenu ostavljaju istom. Umjesto da otvoreno poskupe proizvod, jednostavno ga učine manjim. To znači da potrošači dobivaju manje za svoj novac, iako im se na prvi pogled čini da plaćaju jednaku cijenu. Upravo to se sada događa s kajzericama. Iako im je cijena zakonski ograničena na 0,13 eura, nigdje nije propisano kolika mora biti njihova težina. Poslali smo upit Mlinaru s pitanjem zašto se njihova kajzerica toliko razlikuje po težini od drugih koje smo usporedili. Nakon što primimo odgovor, objavit ćemo što su nam napisali. 

>>> Ovo su ograničene cijene 70 proizvoda, evo koliko najviše može koštati kruh, pecivo, krumpir, vrhnje...

Zagreb: Usporedba veličine i gramaže kajzerica različitih dobavljača
1/7

Komentara 26

ZA
Zagi3891
21:35 12.02.2025.

Mlinar antihrvatsko globalističko korporativno g.vno.Bitno da su zaposlili 30% nepalaca tako da našima ne moraju dizati plaće.Fuuuj smeća

BJ
bjmaro
21:23 12.02.2025.

Ovo je samo dokaz nesposobnosti i nezainteresiranosti birokracije u državnoj upravi da nađu model koji će ovakve "vašarske" firme kao što je Mlinar dovesti pred sud javnosti i državnog "pendreka" kroz višemilijunsku novčanu kaznu. Lijenost i nesposobnost je naš največiči neprijatelj, a ne krađa

PO
Polarus
21:54 12.02.2025.

Mlinar od danas prekrižen za sva vremena...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije