Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Dragulj u Gornjoj Dubravi

Na izgradnji ovog zagrebačkog kvarta radili su studenti iz cijelog svijeta, no danas više s njim nemaju veze

Foto: Muzej grada Zagreba
1/2
23.01.2022.
u 09:00

Za izgradnju Studenca, kako ga lokalci zovu, bili su zaduženi studenti na Arhitektonskom fakultetu pod vodstvom profesora Josipa Seissela.

Bilo je to vrijeme kad su se zagrebački kvartovi radili planski. Red zgrada, red zelenila, pa ponovno red zgrada. I tako je nastao Studentski grad u Gornjoj Dubravi, kvart omeđen Dankovečkom ulicom na zapadu na jugu s Koledinečkom, a na istoku s ulicom Gjure Prejca. A hodajući tim zelenim kvartom, teško je vidjeti ikakvi poveznicu tog naselja s bilo kakvim fakultetima ni studentima. Nema ondje menze, ne žive ondje fakultetlije, nema studentskih okupljališta. 

Odgovor valjda potražiti u samom nastanku naselja, jer su za izgradnju Studenca, kako ga lokalci zovu,  bili zaduženi studenti na Arhitektonskom fakultetu pod vodstvom profesora Josipa Seissela. Studenti su odmah došli na ideju da grade montažno, a ubrzo nakon izrade koncepta 1948. godine prionulo se gradnji uz velike radne akcije koje su uključivale i studente iz različitih zemalja, koji su entuzijastički prionuli poslu uz veliku medijsku potporu. Samo u nekoliko ljetnih mjeseci 1950. godine Dubravu je posjetilo, radeći na gradilištu Studentskog grada uz domaće omladince i 2260 stranih omladinaca iz raznih krajeva svijeta, odnosno 40 raznih narodnosti. No, gradnja Studentskoga grada polako se smanjivala i odužila, a od naselja namijenjenog studentima ostao je samo naziv. Osim toga, studenti više nisu sudjelovali u projektu. Niti jedan paviljon nije na koncu izgrađen montažno, već su svi građeni od cigle. Studentsko je poduzeće ukinuto, a gradnju koja se protegnula čak i na iduće desetljeće preuzimaju profesionalni graditelji. Najstarije zgrade u naselju su dvokatnice namijenjene studentima, dok su novije zgrade na jugu naselja uz Koledinečku ulicu gdje su i tri nebodera.

Još sredinom 80-ih godina u nedostatku stambenog prostora barake u kojima su bile smještene radne brigade koriste se za stanovanje. Od svih obrazovnih sadržaja u Studentskom gradu danas se nalaze osnovna škola Vjenceslav Novak, izgrađena 1971. godine, a nekoliko srednjih škola djeluje u istoj zgradi, odnosno spomenutoj ulici Gjure Prejca 2 – XII. gimnazija, Veterinarska, Agronomska te Prehrambeno-tehnološka škola. Još jedna zanimljivost vezana uz ovaj kvart u Dubravi je i ta da je ondje jedno vrijeme smješten bio industrijski pogon Tvornice autobusa Zagreb. 

Studentski je grad danas omiljen kvart za mlade obitelji s djecom zbog velikog broja škola i vrtića, kao i mnoštvo dječjih parkova i livada. Vole ga i ljubitelji pasa koji redovito prolaze šetnicom koja prolazi kroz kvart, a svima je ovaj kvart izvrstan zbog njegove blizine centru Dubrave, kao i tramvajskoj prugi i svim obližnjim trgovačkim centrima, bankama i tržnici. Prepoznatljivi objekt u Studentskom gradu je "potkova", velika stambena zgrada oblikovana u slovo U, a ispred nje nalazi se i mali trg u kojem se često okupljaju susjedi u potrazi za dobrim razgovorom. Smatra se jednim od najboljih primjera planirane urbanističke gradnje, a slični kvartovi se nalaze i u drugim dijelovima Zagreba, poput Knežije, Vrbika... 

Ključne riječi

Komentara 4

JO
JosefKa
09:59 23.01.2022.

Dobar primjer arhitekture "poput VRBIKA"???!!!

BA
banini
09:52 23.01.2022.

To su bila vremena kad se više radilo i stvaralo, a manje išlo na vjeronauke i mise.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije