Sirijski pobunjenici koji su svrgnuli režim Bašara al Asada tijekom vikenda nakon 24 godina vladavine, već danima pale po Siriji i ruše spomenike bivšim vladarima. Nakon što su još u nedjelju ušli u predsjedničku palaču u Damasku i tamo našli prazne prostorije, nakon što je Asad pobjegao u Rusiju, čini se kako su pobunjenici uništili i mauzolej njegovog oca u rodnom Qardahu.
Naime, njegov otac Hafez al Asad došao je na vlast u Siriji još 1971. godine, a ''željeznom rukom'' vladao je sve do smrti 2000., nakon čega je preuzeo njegov sin Bašar. Njegovo tijelo bilo je vraćeno u Qardahu i dosad je bilo u mauzoleju u kojeg su upali pobunjenici. Snimke na društvenim mrežama pokazuju kako su pobunjenici, inače među zapadnim državama označeni teroristima, upali u taj mauzolej i zapalili lijes u kojem se nalazilo tijelo Hafeza al Asada.
Images emerge from Latakia, Syria, showing rebel fighters beside the burning tomb of Hafez al-Assad, father of ousted president Bashar al-Assad.
— British Pakistani Index (@PakistaniIndex) December 11, 2024
The grave was desecrated in the family's ancestral village of Qardaha. #Syria #Assad pic.twitter.com/nQ8v6ZTy3P
Inače, glavni zapovjednik pobunjenika koji su srušili sirijskog čelnika Bašara al-Asada rekao je u srijedu da će svatko uključen u mučenje ili ubijanje zatvorenika tijekom vladavine svrgnutog predsjednika biti uhvaćen te da pomilovanja ne dolaze u obzir. "Progonit ćemo ih u Siriji i tražimo od zemalja da predaju one koji su pobjegli kako bismo mogli postići pravdu", rekao je Abu Mohamed al-Golani u izjavi objavljenoj na državnom sirijskom kanalu Telegramu.
Svijet pažljivo prati mogu li novi sirijski vladari stabilizirati zemlju nakon što ju je uništio 13-godišnji građanski rat. Sirija je vodila jednu od najrepresivnijih policijskih država na Bliskom istoku tijekom pet desetljeća vladavine obitelji Asad. Golani, čiji je pokret pogunjenika HTS-a sada najmoćnija snaga u zemlji, mora uravnotežiti zahtjeve žrtava za pravdom s potrebom da se spriječi nasilje i osigura međunarodna pomoć.
Novi privremeni premijer Mohamed al Bašir rekao je da mu je cilj vratiti milijune sirijskih izbjeglica, stvoriti jedinstvo i pružiti osnovne usluge, ali da će obnova bili golem zadatak. Ponovna izgradnja Sirije kolosalan je zadatak nakon građanskog rata u kojem su poginule stotine tisuća ljudi. Gradovi su bombardirani do ruševina, dijelovi sela su ispražnjeni, a gospodarstvo uništeno međunarodnim sankcijama.
Milijuni izbjeglica još uvijek žive u kampovima nakon jednog od najvećih raseljavanja modernog doba. Svijet će pozorno pratiti mogu li novi sirijski vladari odvratiti osvetničke napade nakon brutalnog građanskog rata i desetljeća represije često na sektaškoj i etničkoj osnovi.
>> VIDEO Ovako je Bašar Al Asad govorio 2017. u intervjuu s Haidarom Diabom: 'Zapad još podržava teroriste'
U rusiji isto tako imaju mauzolej sa serijskim ubojicom, nekakvim Lenjinom. Kakvi narodi, prihopate i ubojice stave u mauzolej pa im se klanjaju još sto godina nakon smrti. Čudno i morbidno. Evo, čak i Arapi su sad napredniji od rusaa pa su shvatili kako je to krivo i konačno spalili mrtvaca da počiva u pokoju. Uskoro će tako završiti i Lenjinov mauzojel na crvenom trgu.