Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 10
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NEOČEKIVAN POTEZ

Što stoji iza američke odluke o povlačenju vojnika iz Europe? Demokrati i republikanci na nogama: 'Ovo je strašno'

FILE PHOTO: Major Jon Pembell of the 2nd Stryker Cavalry Regiment of the US Army carries a town sign of Vilseck
MICHAEL DALDER/REUTERS
16.05.2026.
u 13:01

Glasnogovornik Pentagona Joel Valdez rekao je da „odluka o povlačenju vojnika slijedi sveobuhvatan, višeslojni proces“ i dodao da „nije riječ o neočekivanoj odluci donesenoj u zadnji trenutak“

Pentagon je objavio da zaustavlja raspoređivanje 4.000 vojnika u Poljsku nakon što je vlada predsjednika Donalda Trumpa već najavila povlačenje tisuća vojnika iz Njemačke. Prema navodima američkih dužnosnika, riječ je o planu u Poljskoj stacionirati dodatne snage iz 2. oklopne borbene brigade američke kopnene vojske, piše DW.

General Christopher LaNeve, vršitelj dužnosti načelnika stožera američke kopnene vojske, rekao je da je zapovjednik američkog Europskog zapovjedništva „dobio upute o smanjenju snaga“. LaNeve, koji je svjedočio pred Odborom Zastupničkog doma za oružane snage, rekao je da je „imalo najviše smisla da ta brigada ne ide u raspoređivanje u operativnom području“, ali nije naveo detaljnije razloge za tu odluku. Na saslušanju u Zastupničkom domu bio je i Dan Driscoll, dužnosnik američkog ministarstva obrane zadužen za kopnenu vojsku koji je rekao kako je raspoređivanje zaustavljeno „prije nekoliko dana“.

Joe Courtney, demokratski zastupnik iz Connecticuta koji je član tog odbora, rekao je da taj potez šalje „užasnu poruku“ i dodao da saveznici „pažljivo prate" što to Sjedinjene Države čine u Europi. Mike Rogers, republikanski zastupnik iz Alabame i najviši republikanski član odbora Kongresa za oružane snage, rekao je: „Ne znamo što se ovdje događa, ali mogu vam reći da nismo zadovoljni onime o čemu se govori. Osobito zato što s nama nije provedeno nikakvo zakonski predviđeno savjetovanje.“

Don Bacon, republikanski zastupnik iz Nebraske, rekao je da su poljski dužnosnici bili „zatečeni“ tim potezom. Odluku je nazvao „neprihvatljivom“ i dodao da je „sramota za našu zemlju ono što smo upravo učinili Poljskoj“. Bacon je rekao da bi ovaj odbor Kongresa trebao pozvati na odgovornost američkog ministra obrane Petea Hegsetha zbog tog poteza: „To je pogrešno".

Glasnogovornik Pentagona Joel Valdez rekao je da „odluka o povlačenju vojnika slijedi sveobuhvatan, višeslojni proces“ i dodao da „nije riječ o neočekivanoj odluci donesenoj u zadnji trenutak“. Poljski premijer Donald Tusk rekao je na konferenciji za novinare da je „dobio jamstva“ da su „te odluke logističke prirode i da neće izravno utjecati na sposobnosti odvraćanja ni na našu sigurnost“.

Smanjivanje broja američkih vojnika događa se u trenutku dok se nastavlja i čak intenzivira ruska agresija na Ukrajinu. Trump je ranije ovog mjeseca rekao da će SAD povući 5.000 vojnika iz Njemačke, nakon što je njemački kancelar Friedrich Merz izjavio kako Iran „ponižava" američku vladu u ratu kojeg su počeli SAD i Izrael. Trump je oštro reagirao na te izjave i rekao da bi njemačkom kancelaru bilo bolje baviti se „sređivanje svoje propale zemlje". Na sigurnosnom skupu u Estoniji američki podtajnik za kontrolu naoružanja i međunarodnu sigurnost Thomas G. DiNanno rekao je kako smanjenjivanje američkih snaga u Europi već „stoji crno na bijelo", ali je dodao kako „SAD nikamo ne odlazi".

Onkolog apelira na ljude da pod hitno bace ovo posuđe: 'Oslobađaju opasne spojeve u vašu hranu'
Ključne riječi

Komentara 28

VI
Vérité Indolore56
14:53 16.05.2026.

Prava istina je daleko mračnija od službenih priča o rotacijama i obukama. Žaba je kuhana, mislim na medije. Sad su žrtva.

EU
eurofil55
14:45 16.05.2026.

Pete Hegseth nije ponudio objašnjenje za povlačenje vojnika, jer objašnjenje ne može izgovoriti naglas. Ovo nije greška u logistici niti puki nesporazum među saveznicima. Ovo je planirano povlačenje prije oluje. Europa ostaje sama na udaru, a Amerikanci bježe glavom bez obzira. Pitanje nije hoće li doći do incidenta, pitanje je samo tko će ga prvi nazvati provokacijom.

ST
StariSokol
13:49 16.05.2026.

Vidim da netko pokušava odgovoriti u ime Njemaca ali krivi. Nije to gospon okupacija to je blagostanje. Tamo gdje je Američka vojska smješta po Njemačkoj to su kao naši gradovi. Ako se Američka vojska povuće tu nastaje pustoš. Zatvara se sve što je bilo potrebno za život te vojske.To će biti mrtva sela ili gradovi. Smiješno je to nazvati okupacijom kada ostaneš bez onoga koji te je hranio. A da će Američka vojska otiči to je samo vic. Pitajte Trumpa on se sigurno više ne sječa te izjave. Znam jedan slučaj kada su Britanci bili u Bosni u službi UNPROFR-a. Nešto su se posvađali tvrdili kako povlaće svoju vojsku iz BiH. Sutra ih je došlo dodatnih 2000.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata