Režimu Bašara al-Asada prijeti neminovni pad, izvijestio je Institut za proučavanje rata (ISW) tijekom noći, objašnjavajući što se zapravo događalo proteklih dana i dovelo do kaosa na ulicama kada su sirijski pobunjenici ušli u glavni grad Damask. Asad je, prema izvješćima sirijskih dužnosnika za Reuters, tijekom noći pobjegao avionom iz države u nepoznato i ostavljajući iza sebe građane na ulicama koji slave i ruše kipove dinastije Asad koja je više od 50 godina vladala Sirijom. ISW navodi kako je izvjesno da je pobjegao u Iran.
Sirijska arapska vojska (SAA) već je kolapsirala, smatra ISW, što su pobunjeničke snage predvođene Hayat Tahrir al Shamom (HTS) iskoristile i napredovale prema jugu i preuzele kontrolu nad gradom Homsom, što je bila posljednja velika prepreka do Damaska, glavnog grada u kojeg su navodno upali tijekom jutra. Uz to, čini se kako Rusija i Iran ovoga puta nisu voljne intervenirati i spasiti režim Bašara al-Asada. Iran je već pokrenuo hitnu evakuaciju svog diplomatskog osoblja i vojnih časnika iz Irana, dok je SAD izvijestio kako te ''intenzivno prati događanja u Siriji''.
NEW: The Bashar al Assad regime faces imminent collapse. The Syrian Arab Army (SAA) appears to have already collapsed itself, as its units have fled repeatedly from advancing opposition forces across the country. (1/2) https://t.co/e8IFpYveIz pic.twitter.com/imQhUhRxde
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) December 8, 2024
Do nedavno u Siriji su vladale tri različite strane - tri frakcije pobunjenika koje predvodi HTS te koje je SAD definirao kao teroriste, vojska predsjednika Bašara al-Asada koju podržava Rusija te Sirijske demokratske snage (SDF). Sirijske Demokratske Snage (SDF), pretežno kurdska milicija koja kontrolira sjeveroistočni dio zemlje, zadržala je neutralan stav tijekom najnovijih sukoba. SDF, koji uživa podršku SAD-a i kontrolira važna naftna polja, nastavio je fokus na borbu protiv ostataka ISIS-a u regiji.
Sirijski pobunjenici su krenuli u svoj pohod još krajem 2023., kada su iz Idliba počeli zauzimati gradove prema zapadu i jugu zemlje. Nakon mjeseci borbe drugi najveći grad Alep konačno je pao prošlog tjedna. Rusija je prvi put nakon 2016. godine izvela zračne napade na Alep pokušavajući zaustaviti napredovanje pobunjenika. Turska je pozvala na mirno rješenje krize, dok se međunarodna zajednica suzdržava od direktnog uplitanja u sukob
Vrhunac prodora pobunjeničkih snaga krenuo ovog četvrtka kada su krenuli prema Homsu, a već do subote izvijestili kako imaju potpunu kontrolu nad gradom otprilike sat vremena nakon što su objavile kako su ušle u grad. Sirijska vojska navodno je napustila svoje položaje u Homsu i prije dolaska pobunjenika, a njima su otišli i borci Hezbolaha. Dva dana prije Homsa pala je i Hama.
Gradovi Daraa, Quneitra i Suwayda i okolna sela u jugozapadnoj Siriji također su upala pod kontrolu pobunjenika, kao i Palmir u pokrajini Homs. ISW navodi kako su sirijske oporbene snage vjerojatno napredovale prema sjeveru iz zone dekonflikcije Al Tanf koju drži SAD.
Umjesto straha, pobunjenike su građani dočekali na ulicama u potpunom veselju, uzvikivajući ''Sloboda, sloboda'' i uništavajući kipove i spomenike dinastiji Asada koja je vladala u Siriji 54 godine. Brutalna vladavina ove obitelji označila je potpune kontrole nad državnim institucijama, rat koji su pobunjenici pokrenuli 2011., odlazak tisuća i tisuća Sirijaca u inozemstvo te smrti milijuna.
Tako izgleda "Trodnevni rat".