Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 66
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Uoči pregovora

Ruski Rosnjeft Vladi bi za 20% Ine mogao dati milijardu eura

viktor orban
Foto: DPA/PIXSELL
1/3
Autor
Marko Biočina
10.09.2013.
u 12:20

Vijest o zainteresiranosti Rosnjefta za Inu u najmanju ruku može se smatrati novim dokazom sve većih napetosti u međudioničarskim odnosima prije početka dugoočekivanih pregovora.

Samo devet dana prije nego što bi trebali početi pregovori između Vlade Republike Hrvatske i mađarskog MOL-a o upravljanju hrvatskom naftnom kompanijom Inom, kao bomba odjeknula je vijest da Vlada pregovara o prodaji daljnjih 19% kompanije ruskom Rosnjeftu.

Susret sa Sečinom

Iako je Vlada u roku od nekoliko sati demantirala informacije koje je – pozivajući se na neslužbene izvore – objavila ugledna američka agencija Bloomberg, vijest o zainteresiranosti Rosnjefta za Inu u najmanju ruku može se smatrati novim dokazom sve većih napetosti u međudioničarskim odnosima prije početka dugoočekivanih pregovora. Prema Bloombergovim informacijama, Rosnjeft bi istovremeno preuzeo 19,8 posto Ininih dionica od Vlade te od MOL-a otkupio njegov udio od 49 posto. Na taj bi način ruska kompanija postala većinski vlasnik Ine, dok bi Hrvatska zadržala strateški udio od 25 posto. Iako ne postoji ni jedna službena potvrda tih informacija, u domaćim poslovnim krugovima već se pojavila i spekulacija da su Rusi spremni za petinu kompanije Vladi ponuditi milijardu eura.

Radi se o iznosu koji bi mogao biti blizu realnoj valuaciji kompanije, a o sličnom iznosu već se raspravljalo prije otprilike godinu dana kad je navodni kupac Vladina udjela trebao biti upravo mađarski MOL. Dapače, tek prije mjesec i pol neimenovani visokopozicionirani dužnosnik MOL-a austrijskoj je agenciji APA ispričao da će mađarska kompanija – ne uspije li se dogovoriti s hrvatskom Vladom, prodati Inu Rusima. Sada kad se u cijeloj priči kao potencijalni kupac i hrvatskog i mađarskog udjela pojavljuje Rosnjeft, te riječi dobivaju na težini.

Visoki hrvatski dužnosnici tijekom proteklih godinu dana u više su navrata kontaktirali s čelnim ljudima Rosnjefta. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak u Sankt Peterburgu susreo se s čelnim čovjekom ruske kompanije Igorom Sečinom, inače bivšim zamjenikom i jednim od najbližih suradnika Vladimira Putina. Početkom lipnja Sečin je posjetio Hrvatsku, susreo se s predsjednikom Josipovićem i premijerom Milanovićem, a u intervjuu za Večernji list potvrdio da je kompanija koju vodi zainteresirana za poslovanje u Hrvatskoj.

"Hrvatska se nalazi na razmeđi Balkana i razvijenih europskih zemalja, a to je izniman geografski položaj. Dakle, Hrvatska je sama po sebi Rosnjeftu zanimljivo tržište, no ima sve razvojne perspektive da postane transportno i energetsko središte za sve zemlje u regiji. Stoga mi ne samo da smo zainteresirani za razvoj poslovanja u Hrvatskoj nego smo pokrenuli i konkretne razgovore o mogućim projektima na kojima bismo surađivali", rekao je tada Sečin. Iz te izjave može se zaključiti da ruski div ima interesa za poslovanje u Hrvatskoj, no od interesa do transakcije kakva bi bila preuzimanje Ine dug je put. Pri tome je nejasna pozicija MOL-a. Usprkos prijetnjama o prodaji, vlasništvo u Ini u Mađarskoj je pozicionirano na razinu nacionalnog interesa, a u službenim izjavama čelnici te kompanije nikad i nisu dali naslutiti da su spremni izaći iz vlasničke strukture Ine.

Također, dolaskom Rosnjefta u Hrvatsku MOL bi se našao u obruču ruskih kompanija koje već dominiraju na tržištima Srbije i Bugarske. S druge strane, neosporno je da kompaniju opterećuje loš odnos s hrvatskom Vladom, ali i moguća potvrda osuđujuće presude Ivi Sanaderu za primanje mita koja bi za MOL značila potencijalno veliku financijsku i reputacijsku štetu. Utoliko, iako zasad nije vjerojatno, nije i nezamislivo da u Budimpešti razmišljaju o izlaznoj strategiji. Prodaja Rosnjeftu tada bi bila realna opcija, a što bi to značilo za Inu, može se samo nagađati.

Start za pregovore

Rosnjeft, najveća svjetska naftna kompanija čijim se dionicama trguje na burzi, sigurno ima financijskih i stručnih resursa da uloži potrebnu modernizaciju Ininih rafinerija te širenje njezina poslovanja na regionalna tržišta, što Vlada u pregovorima namjerava tražiti od MOL-a. S druge strane, ostane li na 25 posto udjela Vlada teško može očekivati ikakav značajniji utjecaj na operativno upravljanje kompanijom. No, sva ta promišljanja zasad su i suvišna. Bez konkretne ponude, sve spekulacije o prodaji Ininih dionica – bilo od strane Vlade ili MOL-a – vjerojatno su tek način jačanja pozicija uoči početka pregovora.

>> Vlada: 'Nije točno da pregovaramo s Rosneftom o prodaji udjela u Ini'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije