GEOFIZIČAR HRVOJE TKALČIĆ

Novi rad hrvatskog znanstvenika: Skriva li unutrašnjost Marsa golemi vodeni ocean?

NASA-in rover Perseverance snimio selfi s helikopterom  Ingenuity
Foto: NASA/NEWSCOM
1/3
12.05.2025.
u 13:35

Buduće misije bušenjem tek trebaju potvrditi da se voda na Marsu nalazi između dubina od 5,4 i 8 km

Ima li vode na Marsu? Dok smo sigurni da je nekada bilo za život ključne tekućine, znanstvenici još s visokom pouzdanošću ne mogu tvrditi da je tamo ima i danas. Ipak, naš znanstvenik geofizičar prof. dr. sc. Hrvoje Tkalčić sa svojim internacionalnim timom sve je sigurniji da vode na crvenom planetu ima, i to u ozbiljnim količinama, u prostorima ispod njegove površine.

U novom radu objavljenom u National Science Review prof. Tkalčić sa suradnicima pokazuje da vrlo vjerojatno ispod površine Marsa ima vode, a u tu svrhu koristi mjerenja s NASA-ina landera InSight čiji je seizmometar od studenoga 2018. otprilike četiri godine neumorno bilježio gibanje Marsova tla. Ugasio se tek kada je njegove solarne ćelije u potpunosti prekrila crvena prašina. Analiza tih mjerenja koju su proveli profesor Tkalčić i njegovi kolege koristeći seizmičke valove koji odjekuju kroz Marsovu koru otkrila je u gornjoj kori sloj niskih seizmičkih brzina, odnosno sloj stijene kroz koji seizmički valovi usporavaju.

To je kompatibilno s vodom zasićenim, poroznim slojem stijene. Iz tih mjerenja zaključili su da bi vode trebalo biti na dubini od 5,4 do osam kilometara, i to u takvim količinama da bi se moglo raditi o oceanu, globalnih razmjera, volumenom većim od količine vode koja bi se stvorila kada bi se otopila cijela ledena površina na Antarktici. Ovo svakako nije prvo saznanje da bi na Marsu trebalo biti vode, no ovdje naš znanstvenik s australskom adresom sa suradnicima ukazuje da se podacima sa seizmografa može približiti potvrdi da tamo vode još ima.

– Za postojanje vode u prošlosti na površini Marsa znamo iz mnogih drugih izvora, npr. iz orbitalnih fotografija površine Marsa koje pokazuju morfološke karakteristike koje su mogle biti oblikovane samo tekućom vodom. Ono što ne znamo točno jest kamo je nestala sva ta voda. Dakle, seizmološke podatke koristimo da zavirimo u Marsovu unutrašnjost, a jedno od najvećih pitanja je možemo li iz tih podataka i iz rezolucije koju nam pružaju metode koje imamo zaključiti nešto o mogućem postojanju vode na određenoj dubini – rekao nam je prof. Tkalčić.

Jedno od pitanja na koje znanstvenici već dugo pokušavaju pronaći odgovor jest gdje je ta voda s crvenog planeta nestala s njegove površine. Ovdje se nudi odgovor da je ispod površine.

– Da, u tome i jest bit, a tema naših seizmoloških istraživanja objavljena u ovom radu je karakterizacija gornjih slojeva kore. Znamo da je dobar dio vode "ishlapio" u svemir. Znamo i to da je jedan dio molekula vode vezan u minerale, a drugi još uvijek prisutan u ledu na polovima. Ostatak se mogao perkolacijom (procjeđivanjem) probiti kroz porozne površinske stijene do neke dubine u Marsovoj kori, na sličan način na koji su i podzemne vode prisutne u Zemljinoj kori – govori naš geofizičar.

Jer, tekuće vode bilo je u izobilju na Marsu tijekom noahijskog i hesperijskog razdoblja, prije otprilike 4100 do 3000 milijuna godina, tamo je bilo rijeka i jezera, ali je nestala kako je planet prelazio u hladno, suho okruženje kakvo danas vidimo.

– Naša analiza seizmoloških podataka pokazala je mogućnost da se taj podzemni sloj vode nalazi između dubina od oko 5,4 i 8 kilometara jer tu seizmički valovi usporavaju. To smo postigli analizom seizmičkih valova generiranih jednim marsotresom i dvama meteoritskim udarima u blizini seizmografa. Ti su se valovi odbijali u slojevima ispod površine landera poput jeke u kanjonu i omogućili nam da dobijemo dubinski profil njihovih brzina u kori Marsa. Pod pretpostavkom da se može izračunati volumen vode koji bi popunjavao porozne stijene na toj dubini, dobije se ekvivalentan volumen, odnosno sloj vode od oko 520 – 780 metara dubine (kad bi se ona rasporedila ravnomjerno površinom Marsa). Naglašavam da to samo po sebi nije direktan "dokaz" da je voda zaista tamo jer radi se o metodi geofizičkog zaključivanja na sličan način na koji se iz seizmičkih eksploracijskih metoda i podataka na površini Zemlje zaključuje o postojanju ruda. Naglašavam i to da su naši podaci kudikamo oskudniji i lošije kvalitete. Buduće misije tek trebaju potvrditi direktnim metodama (bušenjem) da je voda zaista na toj dubini – rekao nam je prof. Tkalčić.

VIDEO Znanstvenici otkrili misteriozni zvuk u svemiru: Evo o čemu se radi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije