Kako je prošlog tjedna i najavljeno, Vlada je jučer donijela odluku koja bi trebala osigurati da sav plin proizveden u Hrvatskoj tu i ostane. Ini je naloženo i da poveća proizvodnju plina za 10 posto, onoliko koliko je procijenjeno da je u ovom trenutku moguće. Proizvedeni plin prodavat će HEP-u po najnižoj cijeni koju je HERA utvrdila za kućanstva, a HEP će ga onda usmjeravati prema korisnicima, građanima, poduzećima, bolnicama, školama i drugim institucijama u skladu s Vladinim odlukama.
Ova je mjera privremena i odnosi se na razdoblje od 1. listopada ove do kraja ožujka 2024., izvijestio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović nakon sjednice. Naglasio je da je riječ o odluci usmjerenoj na osiguranje opskrbe zbog potencijalnih poremećaja, o čemu je na poslijepodnevnom sastanku izvijestio i predstavnike MOL-a koji, kako ističe Filipović, nisu u prilici spriječiti provedbu Vladine odluke. Pritom je ponudio zanimljivo obrazloženje odredbe kojom je kao isključivi kupac hrvatskog plina naveden HEP. Time se, tumači ministar, sprečava mogućnost da plin završi u preprodaji u inozemstvu, preko tvrtki koje su u Hrvatskoj registrirale strane tvrtke. Tom tvrdnjom Filipović je uzvratio na izjavu Sandora Fasimona, predsjednika Uprave Ine u ostavci, da zabrana izvoza plina proizvedenog u Hrvatskoj neće donijeti ništa novoga jer je, tvrdi Fasimon, Ina sav plin ionako prodavala na domaćem tržištu.

država se upliće u poslovne odluke jedne tvrtke koja kotira na tržištu... baš zgodno. ajmo sad na seljake, limitirati im cijenu kukuruza i pšenice, kuna kilu... litra mlijeka na izlazu iz farme, kunu i pol. kad god se država uplela u formiranje cijena, to je neslavno završilo. zašto to sad očekujem i na razini eu-a?