Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 106
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
REAKCIJA NA MILANOVIĆA

Andrija Hebrang podnio neopozivu ostavku na članstvo u HGZ-u

Andrija Hebrang
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
1/2
02.05.2020.
u 09:56

Kao razlog Hebrang navodi "višekratno kršenje Statuta Zbora i temeljnih principa zbog kojih je Zbor osnovan i zbog kojih je postao njegov član".

Andrija Hebrang podnio je neopozivu ostavku na članstvo u Hrvatskom generalskom zboru (HGZ) jer je, smatra, Zbor odustao od svojih principa i izvijestio ga da se neće javno oglasiti na, ustvrdio je, najteže blaćenje legalne braniteljske postrojbe HOS-a od strane Zorana Milanovića.

Prof. dr. sc. Andrija Hebrang, pričuvni general bojnik Hrvatske vojske, uputio je u subotu pismo predsjedniku HGZ-a generalu zbora Pavlu Miljavcu u kojemu stoji da je podnio neopozivu ostavku na članstvo u Zboru.

Zbor odustao od čuvanja istine o hrvatskoj obrani

Kao razlog Hebrang navodi "višekratno kršenje Statuta Zbora i temeljnih principa zbog kojih je Zbor osnovan i zbog kojih je postao njegov član".

VIDEO: Zbog ovih majica Milanović je napustio obilježavanje obljetnice Bljeska: "To je provokacija."

Istaknuo je kako je jedna od glavnih obveza Zbora čuvanje istine o hrvatskoj obrani tijekom srpsko-crnogorske agresije te čuvanje ugleda i dostojanstva hrvatskih branitelja.

"Na žalost, Zbor je odustao od tih principa i upravo ste me izvijestili da se neće javno oglasiti na najteže blaćenje legalne braniteljske postrojbe HOS-a od strane Zorana Milanovića", ocijenio je.

Za Hebranga, reakcija predsjednika Milanovića "puna mržnje s kojom traži da se baci ploča poginulim HOS-ovcima do sada je najteže prljanje imena jedne braniteljske jedinice i to od čovjeka koji je vrhovni zapovjednik Hrvatske vojske".

"Najteže je to što uvreda dolazi iz usta čovjeka koji se nije uključio u obranu Republike Hrvatske i sramotno povezuje branitelje s davno propalim režimom, a oni su krenuli u obranu i žrtvovali svoj život za našu slobodnu hrvatsku državu", stoji u Hebrangovu pismu Miljavcu.

Hrvatski narod opetovano optužen za nekadašnje zločine

Hebrang je ocijenio da "Milanović opetovano optužuje hrvatski narod za nekadašnje zločine, a ni jednom riječju ne spominje nekoliko stotina tisuća pobijenih bez suda nakon II. svjetskog rata od ruke njegove komunističke partije."

Ustvrdio je da "Milanović pokreće ustašizaciju Domovinskog rata umjesto fašizacije mirnodopskih komunističkih zločina".

Hebrang smatra kako bi "barem predsjednik države trebao zagovarati pomirbu temeljenu na povijesnim činjenicama i dokazima, a ovako tjera vodu na mlin onih koje smo porazili devedesetih a sada dižu glave i ponavljaju stare laži o hrvatskom narodu".

"Nećemo mu dozvoliti da to radi preko mrtvih hrvatskih branitelja! Osobno sam, kao čelnik ratnoga saniteta, svjedočio njihovim ranama i gledao njihova mrtva tijela koja su žrtvovali za svoju Domovinu", istaknuo je Hebrang i dodao kako "zna da to ne može razumjeti netko tko je izbjegao obavezu služenja obrani zemlje". 

Hebrang je ocijenio da HGZ nije više puta "reagirao na očite mržnje prema utemeljiteljima slobodne hrvatske države".

S tim u vezi, spomenuo je, kako je izostala reakcija Zbora na izbacivanje biste dr. FranjeTuđmana iz Ureda Predsjednika, kao i na "njegovu trosatnu bitku s članovima za javnu objavu kritike gradonačelniku Milanu Bandiću, koji je htio odlikovati načelnika OZNE za Zadar, Budimira Lončara".

"Najnovija i najteža protuustavna kleveta legalnih jedinica Hrvatske vojske zahtjevom da se baci ploča s imenima njihovih poginulih članova kulminacija je uništavanja vrednota briljantne pobjede Hrvatske vojske protiv srpskog agresora", istaknuo je.

Zaključio je da je, nakon što ga je Miljavac izvijestio da većina članova Zbora odbija javno osuditi Milanovićev čin, iako su njegovu izjavu osudile skoro sve braniteljske udruge pa i ministri generali Krstičević i Medved, "shvatio da mu više nije mjesto u Udruzi koja je skrenula sa svoga svetog puta zaštite hrvatskih branitelja"

Hebrang je i zapitao - "Što bi na sramotnu odluku HGZ-a rekli naši utemeljitelji, predsjednik Tuđman i ratni ministar obrane Gojko Šušak" i ustvrdio "ako ne pred preživjelim braniteljima, morat ćete se opravdati pred njima kada kucne trenutak istine".

 

Komentara 210

IS
istjerivačzloduha
10:39 02.05.2020.

Hos'ovci su svojim životima štitili narod od genocida.Dati život za druge najviše je što čovjek može dati .Neka im je vječna slava i hvala.

IL
ilustrator
10:06 02.05.2020.

bravo andrija. šutnja sitnih karijerista je zastrašujuća.

Avatar Osvetnik Ernesta Fulira
Osvetnik Ernesta Fulira
10:27 02.05.2020.

Pod petokrakom je pobijeno tisuće nevinih civilnih žrtava grada Zagreba koje su u svibnju 1945 nakon ulaska “partizana” u grad (a prije nego je 10. zagrebačkom korpusu uopće bilo dopušteno da uđe u grad) poklali preobučeni četnici "đenerala" Đoke Jovanića.. Srpske divizije 1. i 2. armije su u prodiranju prema zapadu prošle kroz Srijem i Slavoniju i pokupile sve srpsko što je moglo nositi pušku, izbrijalo ih, nabilo im zvijezde na šajkače i šubare i poslalo ih u "oslobađanje" Hrvatske od Hrvata. Po ulasku u Zagreb, to oslobađanje se uglavnom svelo na pljačku, ubojstva i silovanja svega što se kreće. Dakle, prvi je u Zagreb ušao bivši oficir srpske kraljevske vojske đenerala Draže Mihailovića, ortodoksni četnik Đoko Jovanić, komandant šeste ličke “udarne” divizije sa svojim koljačima za 'brza dejstva'. Kasnije je zbog tih 'zasluga' postavljen za načelnika zagrebačke vojne oblasti (1967.-74.) te proglašen narodnim herojem(1951.). Živio je taj donjolapački krvolok u Zagrebu sve do prvih demokratskih izbora, 1990.g. kada je u paničnom strahu od gnjeva hrvatskog naroda, pobjegao odmah po utemeljenju Republike Hrvatske u Beograd, gdje je umro 2000. skrivajući se u vojnom stanu bez imena na vratima te je i pokopan u Aleji 'narodnih heroja' na Novom groblju, u Beogradu ! Imate li gospodo sluha i pijeteta za te zrtve..? Biste li razmislili o komemoraciji pokolja u Gračanima u svibnju 1945.-e..?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije