Objavljeno vijesti danas: 2
22.11.2022. u 13:14
Saudijska Arabija senzacionalno je pobjedila Messija i Argentinu koji su bili izraziti favoriti

U susretu 1. kola skupine C Svjetskog nogometnog prvenstva Saudijska Arabija je na stadionu Lusail senzacionalno svladala Argentinu sa 2:1 (0:1). Povela je Argentina golom Lionela Messija (10-11m), no početkom drugog poluvremena su Saleh Al-Shehri (48) i Salem Al-Dawsari (53) kreirali preokret.

Prema očekivanju, dvoboj jednog od glavnih favorita za svjetski naslov Argentine i jedne od najslabijih reprezentacija na svjetskoj smotri Saudijske Arabije u prvom je poluvremenu nalikovao na igru "mačke i miša". Igralo se praktički samo na polovici terena koja je pripadala azijskoj reprezentaciji, a Argentina je i povela u ranoj fazi utakmice.

Abdulhamid je rukama držao Paredesa u svom kaznenom prostoru, a slovenski sudac Vinčič je nakon intervencije VAR-a pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca u 10. minuti bio je argentinski kapetan Messi. Do kraja prvog poluvremena Argentina je još tri puta tresla mrežu Saudijske Arabije, jednom Messi, a dva puta Lautaro, no svi ti golovi poništeni su zbog zaleđa. U prva dva navrata centimetri su odlučivali o tome da Argentina ne poveća prednost, dok je u trećem navratu Lautaro bio oko metar iza zadnje linije obrane Saudijaca.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group C - Argentina v Saudi Arabia - Lusail Stadium, Lusail, Qatar - November 22, 2022 Saudi Arabia's Salem Al-Dawsari scores their second goal REUTERS/Marko Djurica Photo: MARKO DJURICA/REUTERS

Nastavak utakmice krenuo je potpuno neočekivano i Saudijska Arabija je u prvih osam minuta ostvarila potpuni preokret. U 48. minuti Al-Buraikan je sjajnom okomitom loptom "rasparao" argentinsku obranu, loptu je u kaznenom prostoru prihvatio Al-Shehri koji je potom izbjegao blok Romera i pogodio sam donji lijevi kut nemoćnog Martineza. Samo pet minuta potom Al-Dawsari je fenomentalnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Martineza za prednost Saudijske Arabije. Argentinci nisu dobro očistili jedan centaršut, Al-Dawsari je prihvatio loptu na rubu kaznenog prostora i potom si s dva driblinga stvorio prostor za neobranjivi udarac.

Argentinski izbornik Lionel Scaloni u 59. minuti napravio je tri izmjene i na teren uveo Lisandra Martineza, Enza Fernadeza i Juliana Alvareza, no to nije donijelo do nikakvih poboljšanja u dekaentnoj igri njegove momčadi. U 63. minuti zaprijetio je Lautaro, njegov je udarac na putu prema golu pogodio Tagliafica i promijenio smjer, ali je Al-Owais sjajnom reakcijom spasio svoju mrežu.

Iako je Argentina preselila igru na saudijsku polovicu rijetko je prijetila Al-Owaisu, tek je Messi u 84. minzti uputio udarac glavom, ali ravno u ruke saudijskog vratara. Posljednju priliku za barem bod Argentine nije iskoristio Alvarez, njegov udarac glavom u 11. minuti nadoknade još je jednom paradom zaustavio Al-Owais.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group C - Argentina v Saudi Arabia - Lusail Stadium, Lusail, Qatar - November 22, 2022 Argentina's Lionel Messi REUTERS/Dylan Martinez Photo: Dylan Martinez/REUTERS

Saudijskoj Arabiji ovo šesti nastup na svjetskim prvenstvima i četvrta pobjeda, ali daleko najveća u povijesti. Dosada su pobjeđivali Maroko, Belgiju (obje 1994. u SAD-u) te Egipat (2018. u Rusiji). Ovim porazom prekinut je niz od 36 utakmica Argentine bez neuspjeha čime su "gauči" propustili izjednačiti svjetski rekord Italije od 37 uzastopnih utakmica bez poraza.

U skupini C još igraju Meksiko i Poljska koji će svoj susret 1. kola igrati od 17 sati.

Kraj
90+8' (Kraj)

KRAAAAAAJ Saudijska Arabija je ostvarila najveću pobjedu u svojoj povijesti, pali su šokirani Argentinci i Messi!

90'

Traje prava opsada saudijskog gola...

90'

Nova sjajna obrana Al Owaisa, Alvarez je poletio zrakom i uhvatio živu loptu.

Zamjena
90' (Zamjena)

Zamijenio ga je Alburayk, sumnja se na ozljedu glave.

Ozljeda
90' (Ozljeda)

Lijevi branič Al Shahrani je stradao u naletu vlastitog golmana, stigla su nosila, ovo ne izgleda dobro.

Žuti karton
90' (Žuti karton )

Golman Al Owais je dobio javnu opomenu zbog žustre reakcije prema Vinčiću, sviran je prekršaj na njemu, a za svaki slučaj je lopta izbačena s gol linije.

Nadoknada
90' (Nadoknada)

Igrat će se osam minuta nadoknade.

Zamjena
88' (Zamjena)

Nove dvije izmjene kod Saudijske Arabije. Ušli su Al Amri i Asiri umjesto Al Abeda i Al Buraikana.

84'

Nakon dugo vremena izgledna prilika za gaučose, Messi je pokušao glavom, no siguran je vratar Arabije.

Žuti karton
82' (Žuti karton )

Novi žuti karton kod zelenih, dobio ga je Saud.

80'

Deset minuta ostalo je do isteka regularnog dijela, dva gola dobila je Argentina u samo sedam minuta.

80'

Leo Messi je izveo slobodan udarac iz dobre pozicije, ali lopta ide preko gola.

Žuti karton
78' (Žuti karton )

Drugi strijelac Al Dawsari je dobio žuti karton zbog prigovora.

Zamjena
78' (Zamjena)

Mijenjat će i saudijski izbornik, izlazi striejalc Al Shehri uz veliki pjesak, ulazi Al Ghannam.

Info
77' (Info)

Objavljena je službena brojka od 88 tisuća gledatelja, iako je prijavljen kapacitet od 80 tisuća sjedećih mjesta...

76'

U Argentini je ova utakmica započela u 7 ujutro, kako samo tamo u nevjerici trljaju oči.

Žuti karton
75' (Žuti karton )

Zbog zadržavanja igre, Al Boleahli je ušao u bilježnicu slovenskog suca.

72'

Novi napad gaučosa, pokušao je Angel di Maria prizemnim udarcem, no Al Owais je još jednom siguran.

Zamjena
70' (Zamjena)

Nova zamjena Scalonija, Acuna ide na teren dok će igru napustiti Tagliafico.

68'

Saudijska obrana je sada na velikom ispitu pred naletima Argentine, inače, u zadnje vrijeme ne primaju više od dva gola.

63'

Pucao je Lautaro, Tagliafico je skrenuo loptu, ali čudesno brani Al Owais i spašava senzacionalno vodstvo.

Zamjena
59' (Zamjena)

Argentinski izbornik Scaloni nema izbora, mora hitno mijenjati. Izlaze Romero, Gomez i Paredes, a ulaze Lisandro Martinez, Enzo Fernandez i Alvarez.

57'

Branič Arabije je sjajnim uklizavanjem u posljednji tren izbio loptu Messiju koji je išao sam prema golmanu Al Owaisu.

Gol
53' (Gol)

GOOOOL Nevjerojatno! Saudijci su preokrenuli utakmicu, prekrasno je zabio Al Dawsari!

Gol
46' (Gol)

GOOOOOL Kakav šok za Messija i društvo! Al Shehri je pobjegao stoperu Romeru te preciznim udarcem u malu mrežicu matirao nemoćnog Martineza.

SKUPINA C

U posljepodnevnom terminu o 17 sati igrat će drugi par Meksiko - Poljska.

Info
46' (Info)

Inače, Saudijska Arabija nije uputila nijedan udarac u okvir vrata Martineza.

46'

Počelo je drugo poluvrijeme prve utakmice skupine C.

Poluvrijeme
45+5' (Poluvrijeme)

Završeno je prvo poluvrijeme, Argentini su poništena čak tri pogotka, ali imaju vodstvo od 1:0.

Zamjena
45' (Zamjena)

Kapetan Al Faraj ipak neće moći nastaviti zbog ozljede, umjesto njega ulazi desetka Salem.

45'

Nova zanimljiva lopta i neloš pokušaj Di Marije, ali bio je nedovoljno snažan.

Nadoknada
45' (Nadoknada)

Igrat će se pet minuta nadoknade suca Vinčića.

42'

De Paul je ostao sam i nečuvan na rubu 16 metara, no loše je gađao i poslao je loptu kao poklon nekom od navijača.

Ozljeda
38' (Ozljeda)

Kapetanu zelenih Al Faraju se ukazuje pomoć na terenu.

Zaleđe
35' (Zaleđe)

Već treći puta je poništen zgoditak Gaučosa, Lautaro se drugi puta našao u zaleđu, ovaj puta je bilo očigledno.

Info
33' (Info)

Navijači obje ekipe su dobro ispunile stadion, ravnomjerno su se raspodijelili, znalo se od početka da je ponajviše ulaznica kupljeno za utakmice Argentine.

Zaleđe
28' (Zaleđe)

Drugi pogodak Argentine koji nije priznat, poluatomatsko zaleđe se aktiviralo i javilo da je Lautaro Martinez uhvaćen u zaleđu.

Zaleđe
23' (Zaleđe)

Ništa od novog pogotka Lea Messija nakon dugačke lopte lijevog beka Tagliafica, ali označeno je zaleđe.

21'

Papu Gomez je isprobao svoj udarac iz daljine, no lopta ide daleko od gola.

17'

Prvi posao za vratara Emiliana Martienza, jedan suigrač je malo skrenuo loptu Abdulhamida, ali nije bilo prave opasnosti za golmana Aston Ville.

13'

Argentina sada nema potrebe jurišati pod svaku cijenu, dok Saudijska Arabija čeka u čvrstom bloku, odnosno vreba neku kontru.

Gol
10' (Gol)

GOOOOOL Argentinci su poveli! Leo Messi je poput pravog rutinera bez problema poslao golmana u jednu, a loptu u drugu stranu.

Krenulo je dobro za desetku argentinske reprezentacije.

Penal
8' (Penal)

Argentina je dobila kaznen udarac nakon što je Vinčić pregledao VAR snimku i vidio povlačenje u kaznenom prostoru.

2'

Argentina je umalo stigla do vodstva već u prvom napadu, Messi je pucao po podu, no golman Saudijaca  Al Owais je dobro obranio.

2'

Gaučosi su jedni od najvećih favorita na SP-u, ali zadnji puta su se oprostii u ranoj fazi natjecanja. Ipak, sada nisu izgubili 36 utakmica, ne izgube li danas izjednačit će se s Italijom

1'

Slavko Vinčić označio je početak utakmice.

USKORO POČINJEMO

Igrači su izašli na travnjak, slijede himne, utakmica se igra u ranijem terminu, vrijeme je jako vruće ali su stadioni klimatizirani.