Liječnici su izdali hitno zdravstveno upozorenje zbog navike mokrenja pod tušem, koja, iako česta, može dugoročno izazvati probleme s kontrolom mjehura, a u nekim slučajevima i dovesti do oštećenja bubrega, piše Daily Mail.
Američka uroginekologinja dr. Teresa Irwin na TikToku je upozorila svojih 90.000 pratitelja da mokrenje pod tušem može uvjetovati mozak da povezuje zvuk tekuće vode s potrebom za mokrenjem. "Radi se o Pavlovljevom refleksu – svaki put kada čujete vodu, vaš će mjehur reagirati kao da mora mokriti", objasnila je.
@dr.teresa.irwin I said what I said! Unless you're struggling with total bladder emptying you need to hear this #bladdertips #pft #obgyn ♬ Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic
Dugoročno, ova navika može prouzročiti smanjenje kontrole nad mokraćnim mjehurom i povećati učestalost hitnog nagona za mokrenjem, čak i kad mjehur nije pun. Uz to, stručnjaci upozoravaju da žene koje redovito mokre stojeći pod tušem mogu povećati rizik od urinarnih infekcija i nepotpunog pražnjenja mjehura, što može dovesti do tzv. urinarne retencije.
Dr. Alicia Jeffrey-Thomas, ginekologinja iz Bostona, istaknula je: “Žensko tijelo jednostavno nije anatomski prilagođeno za mokrenje u stojećem položaju – mišići dna zdjelice se tada ne opuštaju dovoljno, što sprečava potpuno pražnjenje mjehura”.
Zadržani urin može postati plodno tlo za bakterije i potencijalno izazvati infekcije mokraćnog sustava, a u težim slučajevima i probleme s bubrezima. Osim problema s mjehurom, postoji i manji rizik od infekcije kože, osobito ako osoba ima otvorene rane na donjem dijelu tijela. Iako voda iz tuša ispire urin, bakterije prisutne u mokraći ipak mogu uzrokovati iritacije ili infekcije u ranjivim područjima.
Iako se ova navika može činiti bezazlenom, stručnjaci preporučuju da se mokrenje ipak obavlja u toaletu, kako bi se sačuvala pravilna funkcija mokraćnog sustava i spriječili potencijalni zdravstveni problemi.
Taj refleks imaju i male bebe :) kada se treba popiškiti u vrećicu/bočicu za pretragu samo pustite vodu!