Ispravite se!

Interaktivni ekrani 'skenirat' će vas od glave do pete: U osam hrvatskih gradova obavite besplatan pregled svoje kralježnice

Varaždin
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
1/6
20.03.2025.
u 15:34

Vaša kralježnica možda upravo sada šalje poziv u pomoć. Jesu li vam ramena pognuta dok ovo čitate? Osjećate li umor ili trnce u leđima? Moderna epidemija sjedenja ozbiljno ugrožava zdravlje.

Čak 120 milijuna Europljana pati od muskuloskeletnih i reumatskih bolesti koje su povezane sa zdravljem kralježnice, a upravo su one jedan od vodećih uzoraka dugotrajne nesposobnosti za rad. Dugotrajno sjedenje i korištenje elektroničkih uređaja te nedostatak tjelesne aktivnosti, nažalost, ostavljaju posljedice po zdravlje naše kralježnice – čak 80 % ljudi jednom godišnje osjeti bol u kralježnici, 50 % populacije pati od jednog oblika križobolje zbog koje je svake godine oko osam posto radno aktivne populacije privremeno nesposobno za rad.

Potaknuti ovim poražavajućim brojkama, stručnjaci iz Croatia poliklinike tijekom ožujka pokrenuli su kampanju „Ispravite se“ tijekom koje su u osam hrvatskih gradova postavljeni interaktivni ekrani na kojima građani mogu besplatno provjeriti držanje svoje kralježnice. Cilj je kampanje podizanje svijesti o rastućem problemu lošeg držanja i njegovom utjecaju na zdravlje kralježnice te istaknuti važnost pravovremene reakcije kako bi se izbjegle dugoročne posljedice. Nažalost, tegobe s kralježnicom nisu učestale samo u odrasloj dobi, ovi problemi mogu početi već u dječjoj dobi. O ovome gorućem zdravstvenom problemu modernog doba razgovarali smo s liječnicom Mirnom Tomašković, specijalisticom fizikalne medicine i rehabilitacije, iza koje stoji i dugogodišnje iskustvo rada upravo s najmlađom dobnom skupinom.

Mirna Tomašković, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije
Foto: Ustupljena fotografija

Koji su najčešći simptomi na koje se pojedinci žale uslijed poremećaja kralježnice?
Bolovi u kralježnici najčešći su simptomi poremećaja kralježnice i jedan od najčešćih razloga traženja pomoći liječnika. Najčešće se javljaju u području slabinske i vratne kralježnice. Od 50 do 80% odraslih osoba tijekom života osjetilo je bol u donjem dijelu leđa. Bolovi mogu varirati u intenzitetu, širiti se u ruke i/ili u noge te mogu biti popraćeni i osjećajem utrnutosti ili mravinjanja. Osim bolova, može se pojaviti osjećaj zakočenosti i manje pokretljivosti kralježnice te teškoće hodanja. Kod tegoba vratne kralježnice mogu se javljati i drugi simptomi, kao što su vrtoglavica, glavobolja, trnjenje dijela lica, smetnje vidnog polja. Kronični bolovi i tegobe u kralježnici s vremenom dovode do sve većeg umora, općenitog lošeg osjećaja, manjka radne učinkovitosti i elana te psihoemotivnih promjena.

Koja dobna skupina najviše pati od problema s kralježnicom?
Bolovi u donjem dijelu leđa najčešće se pojavljuju između 35. i 55. godine života, međutim, mogu se javiti u svakoj životnoj dobi. S povećanjem životne dobi dolazi do napredovanja degenerativnih procesa kralježnice, a problemi vezani uz kralježnicu povećavaju se s dobi. Nakon menopauze, bolovi u donjem dijelu leđa nešto su češći kod žena.

Foto: Shutterstock

Koliko su ovi problemi povezani sa sjedilačkim načinom života te jesu li djeca i mladi također pogođeni ovom pojavom?
Sjedilački ili sedentaran način života, karakteriziran dugotrajnim sjedenjem, nedovoljno fizičke aktivnosti i manjak energije značajno utječu na našu kralježnicu i cjelokupni organizam te povećavaju rizik za ponavljanjem epizoda nespecifične križobolje za čak 3,5 puta. Također, dugotrajnim sjedenjem u tzv. prisilnom odnosnom pognutom položaju glave, povećavaju se tegobe i s vratnom kralježnicom i ramenim obručem. S obzirom na to da je sve više djece i mladih osoba nedovoljno fizički aktivno i „vezano“ uz različite vrste elektronskih uređaja u sjedećim položajima ili drugim neoptimalnim položajima za kralježnicu i periferne zglobove, raste učestalost tegoba s kralježnicom i cjelokupnim lokomotornim sustavom i u mlađim dobnim skupinama.

Koji su najčešći simptomi problema s kralježnicom kod djece?
Već u ranoj životnoj dobi roditelj može uočiti nepravilno držanje djeteta. Dijete može zauzimati pognut položaj glave i ramena, asimetrično držanje kralježnice, zdjelice i ramenog obruča ili tzv. pogrbljen stav. U školskoj dobi čak 20 do 25 % djece ima nepravilno držanje. Dijete može pokazivati i nespretnost, promijenjen obrazac hoda, loš oslonac stopala u hodu, ubrzano zamaranje i nemogućnost praćenja svojih vršnjaka u igri i različitim motoričkim aktivnostima. Neka se djeca mogu i žaliti na bolove u kralježnici, nogama ili na glavobolju, pa čak i na vrtoglavicu i umor, nedostatak koncentracije i poteškoće s učenjem.

Foto: Shutterstock

Zašto je važno za djecu, kod koje postoji sumnja na probleme s kralježnicom, otići na pregled fizijatru i što se njime može utvrditi?
Tijekom pregleda fizijatar će potvrditi je li uistinu kod djeteta riječ o nepravilnom držanju i jesu li tegobe koje dijete navodi povezane s kralježnicom ili su možda drugog uzroka. Liječnik će također utvrditi je li riječ o nepravilnom držanju ili o deformitetima kralježnice, kao što su skolioza, kifoza, kifoskolioza. Skolioze se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi djetinjstva ili adolescencije, a prognoza skolioze je lošija ako se pojavi u ranijoj životnoj dobi. Najčešće su skolioze nepoznatog uzroka, ali postoje i tzv. sekundarne skolioze koje su najčešće povezane s neuromuskularnim bolestima. Pregled uključuje procjenu cjelokupnog koštanozglobnog sustava, kao i odluku o eventualnim daljnjim dijagnostičkim postupcima te preporukama liječenja, odnosno prevencije progresije deformiteta ili tegoba koje ima dijete.


Pregledajte svoju kralježnicu na interaktivnim BodyScan ekranima!

Tijekom ožujka u čak osam hrvatskih gradova – Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Osijeku, Splitu, Zadru, Puli i Koprivnici – imate prilike provjeriti stanje svoje kralježnice na interaktivnim BodyScan ekranima. Stoga, svi građani, koji odluče iskoristiti ovu priliku besplatnog pregleda, trenutačno, u realnom vremenu, dobivaju povratnu informaciju koja im ukazuje na nepravilno držanje i zakrivljenost kralježnice.

Tijekom ove kampanje, ovisno o rezultatima držanja koje pokažu interaktivni ekrani, građani mogu osvojiti besplatni preventivni pregled kod fizijatra ili vaučer od 20 % popusta na pregled po izboru.

Foto: Ustupljena fotografija

U sklopu kampanje „Ispravite se!“ koriste se interaktivni BodyScan ekrani koji brzo, jednostavno i besplatno, pomoću ugrađenog softvera, analiziraju područja vrata, ramena, gornjeg i donjeg dijela leđa te položaja zdjelice. Kroz analizu tih parametara gotovo trenutno se dobivaju informacije o dobrom ili lošem položaju kralježnice. Ekrani koriste najmodernije dostupne tehnologije računalnog vida, Mediapipe Pose Model i Bodypix. Koriste i predikcije umjetne inteligencije, a cijeli softver omogućuje analiziranje zakrivljenosti kralježnice i ukazuje na nepravilno držanje.

Primarni cilj kampanje je potaknuti i educirati građane, posebice mlade, da prepoznaju rane znakove lošeg držanja i pravovremeno reagiraju kako bi izbjegli dugoročne posljedice na zdravlje.

Želite prijaviti greške?