Senzacionalna izložba pod nazivom "Meduzin pogled" u nazočnosti mnoštva Splićana otvorena je u Arheološkom muzeju iz kojeg naglašavaju kako je riječ i o najtežoj izložbi u povijesti tog muzeja budući da je prezentirano jedanaest ogromnih artefakata koji zajedno teže više od 36 tona.
Prilikom izgradnje mosta dr. Franje Tuđmana preko rijeke Jadro u Solinu 2007. godine, arheolozi su na lokalitetu Ribnjak naišli na impresivan antički zid, dug 37 metara i širok 3 metra. Istraživanja su u samom zidu otkrila razbijene dijelove sarkofaga i drugih antičkih građevina koji su, očito zbog žurbe i hitnoće tadašnje situacije, poslužili kao građevinski materijal za izgradnju ovog zida.
Smatra se da je ova konstrukcija u 4. stoljeću služila kao brana za regulaciju toka rijeke Jadro te tako štitila istočne zidine Salone od poplava. Prije nego što je sagrađen današnji Most dr. Franje Tuđmana u Solinu, arheolozi su uspjeli dokumentirati i sačuvati ukupno 50 kamenih ulomaka i artefakata, koje su konzervatori-restauratori kasnije uspjeli ponovo spojiti u originalne spomenike. Odabranih 11 monumentalnih artefakata iz 3. i 4. stoljeća, koji su svojom veličinom, izgledom i majstorstvom izrade oduševili arheologe te pred konzervatorsko-restauratorsku struku postavili veliki izazov. .
Najsretniji na otvaranju bio je profesor emeritus, akademik Nenad Cambi koji je svjedočio neprocjenjivo vrijednom otkriću.
- Nažalost, ne znamo kome su ovi sarkofazi pripadali jer nisu sačuvani natpisi. Grobna parcela na kojoj su se nalazili sarkofazi vjerojatno je bila privatna, a vlasnik je mogao prodavati prostor za grobove. Nadamo se da će se kroz daljnja istraživanja, kako se radovi u Solinu nastavljaju, otkriti više informacija, uključujući natpise koji bi mogli povezati ova nalazišta s nekim specifičnim osobama, kazao je akademik ističući kako se radi o doista senzacionalnom arheološkom otkriću.
Izložba "Meduzin pogled" realizirana je sredstvima Ministarstva kulture i medija, a postavljena je u najljepšem dijelu vrta Arheološkog muzeja. Otvorena je spektakularno, igrom svjetla i mraka. Posebno je značajno što je lijepa priča o 11 spomenika inkluzivna, dostupna slijepim i slabovidnim osobama.
- Meduza je mitološka ličnost koja je relativno česta na antičkim spomenicima, a prisutna je na nekoliko sarkofaga i poklopaca prikazanih na izložbi. Meduza je bila prikazana kao zaštita, jer se vjerovalo da može "skameniti" ljude svojom pojavom, kazao je restaurator prof. Siniša Bizjak objašnjavajući naziv izložbe.
Ravnatelj Arheološkog muzeja Ante Jurčević ustvrdio je kako se radi o jednoj od najposebnijih izložbi koje je Arheološki muzej imao do sada.
- Riječ je o izvrsnim nalazima koji su pronađeni tijekom zaštitnih istraživanja 2007. Nažalost, nisu pronađeni na mjestu gdje su se nalazili prije, nego kao građevinski materijali koji su ugrađeni u jednu branu uz desnu obalu rijeke Jadra u četvrtom stoljeću. Svi ovi sarkofazi bili su polomljeni i uklopljeni u taj obrambeni zid.
Ova dragocjena izložba bit će otvorena do veljače iduće godine, a potom će postati dio stalnog postava Arheološkog muzeja u Splitu.