Šarene mačke na asfaltu u Masarykovoj ulici, koje su raskopane u sklopu radova Gradske plinare, neće biti obnovljene, potvrdili su nam s Radićeva trga. Revitalizacija oslika koji se "ionako s vremenom ispire" nije predviđena, objasnili su pa umjesto toga najavili dugoročnije rješenje, odnosno "trajno preuređenje" pješačke zone. Ideja je, kazali su u gradskoj upravi, izraditi potez bez razlike u visini sa sitnim opločenjem, rasvjetom i urbanom opremom kako bi se uklopio u povijesnu jezgru, ali prethodno Zavod za prostorno uređenje treba izraditi smjernice za oblikovanje prostora.
Mural s motivom mačaka, podsjetimo, nastao je prije dvije godine u sklopu projekta koji je financirao međunarodni fond i otvaranja nove pješačke zone u Masarykovoj, no dio su raskopali bageri koji su onamo stigli zbog zamjene plinovoda i priključaka. Ovoga su se tjedna pak radovi preselili i u susjednu Teslinu ulicu, a trebali bi trajati do 5. kolovoza. Riječ je o cjelovitim zahvatima na plinskoj mreži, zbog čega su tamošnji ugostiteljski objekti morali ukloniti terase. Na naš su upit o mjerama ublažavanja posljedica iz Grada pak odgovorili kako su ugostitelji tijekom nemogućnosti korištenja javne površine zbog radova oslobođeni plaćanja naknade. Istaknuli su i kako nisu zaprimili službene prigovore zbog termina radova usred sezone.
No ugostitelji s kojima smo razgovarali, kako piše u tekstu objavljenom prošloga tjedna, nisu krili nezadovoljstvo. Iako su kazali da su o kopanju na vrijeme obaviješteni, upozorili su i kako ljeto bez terase za njih znači ozbiljan udar na promet. U jednome od restorana u Teslinoj izračunali su da će ih uklanjanje i vraćanje konstrukcije stajati oko 15 tisuća eura, a usto tijekom radova na mreži moraju prijeći na korištenje plina u bocama te tri tjedna poslovati smanjenim kapacitetom, odnosno bez tridesetak sjedećih mjesta na terasi. Stoga su tamošnji ugostitelji poručili kako se nadaju da će zahvati završiti u najavljenom roku.