Inauguracija, poprilično komplicirana riječ kojom danas opisujemo svečanost na najvišoj mogućoj razini u političkom svijetu, čin dodjele ovlasti predsjednika Republike Hrvatske. Ova komplicirana riječ koja pomalo i plete jezik zanimljiva je jer potječe iz latinskog jezika te starog Rima, a u to vrijeme imala je slično, ali opet različito značenje.
Naime, u doba starog Rima su auguri, svećenici koji su tumačili znakove iz prirode, određivali odobravaju li bogovi postavljanje nekog novog vođe, svećenika ili neki novi objek. Auguri bi pritom analizirali let ptica i slične znakove kako bi vidjeli slažu li se bogovi, a ako bi se pojavio neki loš znak poput oluje ili lošeg rasporeda ptica, inauguracija bi morala biti odgođena ili ponovljena. Time su zapravo vladari i dužnosnici sebi osiguravali božanski legimitet u svojoj vladavini i radu.
Naravno, te inauguracije bile su poprilično bogate; kada se sagradio Koloseum u Rimu 80. godine pod carem Titom, slavlje je trajalo čak 100 dana. Održane su brojne gladijatorske borbe, lovovi na divlje životinje, kao i pomorske bitke. Prema nekim izvorima, čak je Koloseum bio ispunjen vodom kako bi se održale neke simulirane pomorske bitke.
Inauguracija Koloseuma bila je jedna od najvećih proslava u povijesti Rimskog Carstva. Osim što je označila otvaranje jednog od najpoznatijih svjetskih spomenika, bila je i prilika za cara da stekne popularnost među Rimljanima.
Danas inauguracije naravno ne traju 100 dana, kao što se niti ne organiziraju gladijatorske borbe za puk, no ipak se smatraju najvišim mogućim svečanostima. Popraćene su zakletvama, govorom i ceremonijalnim običajima koji se mijenjaju sa svakom inauguracijom. Primjerice, prije je običaj bio da predsjednik ima i lentu, no to je s godinama zamrlo, a predsjednik Milanović čak je mijenjao i tradicionalnu lokaciju inauguracije - s Markovog trga na Pantovčak.
Može li se nazvati ustoličenje ?