ISKORIŠTAVANJE PUTNIKA

Zaštitnici potrošača žele uništiti poslovni model Ryanaira, Easyjeta i Wizz Aira

FILE PHOTO: Two Boeing 737-8AS passenger aircrafts of Ryanair airline, taxi on a runway at Malaga-Costa del Sol airport, in Malaga
Foto: JON NAZCA/REUTERS
1/3
22.05.2025.
u 11:08

Iz perspektive potrošačkih udruga, uvjeti koje postavljaju navedene kompanije su neadekvatni i protuzakoniti. Zbog toga pozivaju Europsku uniju da propiše jasne standarde – uključujući definiranje maksimalnih dimenzija ručne prtljage koje bi bile obuhvaćene osnovnom cijenom karte.

Prilikom rezervacije leta, putnici često nailaze na razliku između dva tipa ručne prtljage – manja je uključena u cijenu, dok se za veće komade nerijetko naplaćuje dodatna naknada. Zbog ovakve prakse, organizacije za zaštitu potrošača planiraju podnijeti službenu žalbu Europskoj komisiji, navodeći da zrakoplovne kompanije time nepravedno iskorištavaju putnike, priopćio je Savez za zaštitu potrošača Beuc iz Bruxellesa, javlja Fenix Magazin.

Inicijativi su se priključile i nacionalne organizacije, uključujući njemački Savezni udrugu potrošača (VZBV). Žalba se odnosi na sedam avioprijevoznika, među kojima su Ryanair, Easyjet i Wizz Air. Te kompanije u osnovnu cijenu karte uključuju samo mali komad ručne prtljage, koji mora stati ispod sjedala ispred putnika.

Savez se pritom poziva na presudu Europskog suda iz 2014. godine, prema kojoj zrakoplovne tvrtke ne smiju naplaćivati dodatno za ručnu prtljagu ako je ona razumne veličine i težine. Ipak, što to točno znači, još uvijek nije precizno definirano europskim zakonodavstvom.

Iz perspektive potrošačkih udruga, uvjeti koje postavljaju navedene kompanije su neadekvatni i protuzakoniti. Zbog toga pozivaju Europsku uniju da propiše jasne standarde – uključujući definiranje maksimalnih dimenzija ručne prtljage koje bi bile obuhvaćene osnovnom cijenom karte. Predložena izmjena Uredbe o pravima putnika, o kojoj trenutačno raspravljaju članice EU-a, bila bi idealna prilika za takvu reformu, izjavio je Agustín Reyna, glavni direktor Beuca.

Na nacionalnim razinama već su poduzimane mjere protiv ovakvih praksi. Tako su, primjerice, prošle godine u Španjolskoj određene novčane kazne u ukupnom iznosu od 179 milijuna eura za nekoliko zrakoplovnih kompanija zbog nepravilnog naplaćivanja ručne prtljage.

Komentara 1

HO
homofobic
18:03 22.05.2025.

Tko je osnovao i tko financira te famozne udruge za zastitu potrosaca? Kako to potrosaca stiti kada mu se uskracuje jeftiniji prevoznik u korist prevoznika koji naplacuje 3-4 puta skuplje prijevoz a dozvoli jedan veci komad prtljage makar mnogi putnici nemaju potrebe za tim vecim komadom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije