Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
PRESUDA ESLJP

Ubijao civile i nakon Oluje pobjegao u Srbiju: Hrvatska mu povrijedila pravo na suđenje u razumnom roku

FILE PHOTO: The building of the European Court of Human Rights in Strasbourg
VINCENT KESSLER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
23.09.2021.
u 14:31

Ocjenjujući postupanje hrvatskih tijela nakon izručenja podnositelja zahtjeva sud je prije svega primijetio kako podnositelj nije pridonio duljini trajanja postupka, dok hrvatska tijela nisu postupala s posebnom revnošću

Europski sud za ljudska prava presudio je da je Hrvatska povrijedila pravo na suđenje u razumnom roku bivšem pripadniku srpskih paravojnih postrojbi kojemu suđenja za ubojstava civila na Banovini, pred Županijskim i Vrhovnim sudom, traju 11 godina.

Riječ je o Milenku Vidaku iz okolice Sunje koji je, prema pisanju medija, za vrijeme Oluje pobjegao u Srbiju, a potom se skrivao u Rusiji i Turskoj koja ga je Hrvatskoj izručila 2010.

Za ratni zločin protiv civila sudilo mu se od 2009. kada je bio u Turskoj, a Hrvatskoj je izručen 2010. od kada mu se sudi u prisutnosti, izvijestio je Ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.

Razmatrajući duljinu trajanja postupka sud za ljudska prava je uzeo u obzir razdoblje od izručenja iz Turske u Hrvatsku, točnije od veljače 2010. kada je Vidak izveden pred istražnog suca i obavješten o optužbama da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Sud je naglasio da su izvjesna kašnjenja u ovom predmetu uzrokovana potrebom razjašnjenja pravnih pitanja u vezi valjanog izručenja podnositelja iz Turske u Hrvatsku te su u tom smjeru hrvatske vlasti do travnja 2019. poduzele niz koraka kako bi razjasnile je li izručen radi ratnog zločin ili ubojstva pa je protek vremena djelomično moguće pripisati i turskim vlastima.

Međutim, tijekom tog razdoblja Vrhovni sud je dva puta ukidao prvostupanjske presude radi utvrđenja za koje je točno kazneno djelo podnositelj izručen, što je dovelo do kašnjenja od tri godine, a zatim je prvostupanjskom sudu bilo potrebno više od sedam mjeseci za prosljeđivanje upita i dokumentacije Ministarstvu pravosuđa, koje je nakon tri godine poslalo upit nadležnim turskim tijelima, zaključio je sud u Strasbourgu.

Ocjenjujući postupanje hrvatskih tijela nakon izručenja podnositelja zahtjeva sud je prije svega primijetio kako podnositelj nije pridonio duljini trajanja postupka, dok hrvatska tijela nisu postupala s posebnom revnošću u razdoblju od 2010. do travnja 2019. pa ovaj postupak nije ispunio zahtjev razumnog roka.

Utvrdivši povredu Konvencije o zaštiti ljudskih prava sud je podnositelju dosudio 4,200 eura za nematerijalnu štetu i 833 eura za troškove postupka.

Stiže novi zakon koji će stati na kraj radu na crno!

Komentara 7

JF
jfk
14:58 23.09.2021.

Misle li ovi na vlasti još uvijek da je sve u redu s našim pravosuđem i da oni ne trebaju ništa učiniti po tom pitanju kao što nisu ni do sada?

Avatar Member berries
Member berries
15:09 23.09.2021.

Evo zbog ovog... Moj naklon Hrastovu i Gromovima.

JA
Jania
15:30 23.09.2021.

Ime i prezime onih koji "nisu postupali s posebnom revnošću" i odmah ovrhom od njih naplatiti"odštetu" ratnom zločincu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije