Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 170
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
velike vrućine

Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama

vrućina
Foto: Ilustracija: Grgo Jelavic/PIXSELL
07.07.2015.
u 11:29

Preporučene mjere izradili su Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. A. Štampar“ i Povjerenstvo za provedbu akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog vala MZ te HDZGIG HLZ-a

Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. A. Štampar“ i Povjerenstvo za provedbu akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog vala MZ te HDZGIG HLZ-a izradili su Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama zraka, onima iznad 30 stupnjeva Celzijusa.

Njihove preporuke u cijelosti prenosimo u nastavku, a one se osobito odnose na starije osobe oboljele od kardiovaskularnih i drugih kroničnih bolesti.

1. Starije osobe se nikako ne smiju izlagati suncu u razdoblju od 10-17 sati,  poglavito ne srčani bolesnici niti oni  oboljeli od šećerne bolesti.

2. Prigodom izlaska iz svog prebivališta starija osoba nužno mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.

3. Nužno je dnevno uzimanje do 2 litre tekućine, bilo kao 8 čaša negazirane vode bilo u obliku juha, variva ili čajeva te izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, uzimajući puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba.

4. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova, nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka.

5. Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak su uzbune, osobito za osobe koje su bolesne i funkcionalno onesposobljene, te se bolesnik nužno  mora hitno javiti svom izabranom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.

6. Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije moraju u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta.

7. Starija osoba mora uvijek uza se imati svoje osnovne podatke: ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe, kojoj se može obratiti u slučaju potrebe.

8. Neophodno je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.

9. Za starije osobe je važna i tjelesna i psihička aktivnosti. Osobito je korisno podržavati naviku kretanja i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, i to u prirodi (parkovi, šetnice uz more, jezera, rijeke, boravak u vrtovima, vinogradima, voćnjacima i sl.) Ako je kretanje otežano, tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj  starija osoba prebiva. 

>> Hrvatska se 'kuha' na 40 stupnjeva, osvježenje stiže u četvrtak 

>> U srijedu moguća temperatura do čak 40 stupnjeva, a onda slijedi osvježenje

Komentara 2

AM
Axis Mundi
13:54 07.07.2015.

koliko "filozofije", kao da se obraćate maloj djeci; na svim vijestima i dnevnicima također. pa je l' odrasla osoba ne zna zbrojiti dva i dva pa da se zna ponašati za vrijeme vrućina? stalno neka frka oko vremenske prognoze, kao da je jučer svijet nastao.

EB
EBERT
13:32 07.07.2015.

kad ovo citam pozli mi . Imam tetu u hrvatskoj koja boluje od diabetisa i na inzulinu je. zenica ima 79 god. kad zove telefonski sesta se uopste ne javlja. ona jadnica mora sa biciklom u praksu jer su jojoj potrebni ljekovi. dok ta ista sesta igra se mobitelom salje poruke i privatno telefonira.Drska je inace prema pacijentima . To se u hrvatskoj zove briga o pacijentu.dali su oni ikad culi o Hipokratskoj zakletvi? Jos jedanput zlo mi je kad citam ove savjete sto meduvremeno znam.Za takovo ponasanje kriv je njezin sef tj dr.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije