Na moru kod Jelse u Hvarskom kanalu jutros su formirale su se dvije velike pijavice, a trajale su oko pet minuta. Vrlo jasno vide se na fotografijama snimljenim jutros oko devet sati, a slične impresivne scene, fotografije i snimke sve češće viđamo u medijima i na društvenim mrežama. Jesu li u posljednje vrijeme pijavice češće nego ranije na Jadranu, gdje su primjerice baš u području najužeg dijela Hvarskog kanala nakon velikog nevremena i kiše formirane tri goleme pijavice 2006. godine. U nevremenu koje Hvarani dobro pamte iz 2018. godine, kada je otok u dva i pol sata zasulo od 120 litara kiše po četvornom metru, prije pljuska kod Paklenih otoka jedna za drugom na istom mjestu formirale su se tri velike pijavice. Hvarani pijavice viđaju često, zovu ih po domaći forske pijavice. Ono što je kod njihovog stvaranja važno jest da ostanu plesati iznad mora, jer kad krenu prema kopnu mogu nanijeti veliku materijalnu štetu.
Pijavice duž cijelog Jadrana
Pijavice kao ekstremni vremenski fenomeni, tornada koja se pojavljuju iznad vode, ali i ne ostaju uvijek samo iznad nje. U kolovozu su bile u fokusu javnosti nakon što je jedna od njih navodno uzrokovala potonuće luksuzne jahte Bayesian kod Sicilije. Iako se doimaju kao neobične pojave, pijavice su češće u Europi pa i na našoj obali nego što mnogi misle. Zadar, Rogoznica, Pelješac, Vodice, Hvar, Istra, Makarska - viđamo ih duž cijelog Jadrana Obično se javljaju tijekom relativno slabijih oluja, u mirnim situacijama u blizini obale, gdje često dolazi do interakcije vjetrova iz jednog određenog smjera s kopna i drugog smjera s mora.
Pijavica, a naziva se još i tromba, atmosferski je vrtlog manjeg razmjera i kratkog trajanja koji se pri izrazito nestabilnoj atmosferi pojavljuje ispod olujnog kumulonimbusa. Može nastati iznad vodene površine - tromba marina te nad kopnom, a često se može vidjeti više morskih pijavica istovremeno, a o tom svjedoči još davne 1749. godine naš istaknuti znanstvenik Ruđer Bošković. Gibljiva cijev pijavice ljevkastog je oblika te je često nagnuta. Proteže se od oblaka do morske površine. Promjera je od dvadesetak do stotinu metara. Donji dio od svega nekoliko metara visine sastoji se od usisane morske vode, a gornji od kapljica nastalih kondenzacijom pri dizanju vlažnoga zraka.
FOTO Znate li u kojem gradu napada najviše snijega? Svake godine bude oko 8 metara
Pieter Groenemeijer, direktor Europskog laboratorija za jake oluje, kazao je u rujnu kako je u Europi je godišnje oko 300 tornada na kopnu i 500 pijavica, na temelju podataka iz europske baze podataka o vremenskim nepogodama, a koje je objavio i Večernji list. To je manje nego u SAD-u, gdje je oko 1000 tornada godišnje. Pijavice u Europi okarakterizirane su prijetnja koju treba bolje razumjeti i pripremiti se za nju. Godine 2021., smrtonosni tornado prošao je kroz sela u Češkoj, usmrtivši nekoliko ljudi i ranivši više od 150. U Hrvatskoj se sjećamo razorne oluje iz 2022. godine koja je razorila najteže dijelove Slavonije.
Europa podcjenjuje rizik
Stručnjaci su upozorili da Europa podcjenjuje rizike koje predstavljaju tornada i pijavice. Jedan od mogućih razloga, kaže Groenemeijer, djelomično je taj što meteorološke službe zemalja rade neovisno i ne dijele nužno rutinski jedna s drugom podatke o vremenu, navodi BBC.
Život pijavice obično je kratak, od pet do desetak minuta, ali katkad mogu trajati i preko sat vremena. Brzine kojima zrak kruži oko sniženog tlaka u središtu vrtloga kreću se od nekoliko km na sat pa do 80 km/h u iznimnim slučajevima. Pijavica silno uzburkava morsku vodu te može potopiti čamce. Prijeđe li na kopno, duž uske putanje kojom prolazi, može nanijeti veliku štetu drveću, građevinama, vozilima i drugim predmetima
Zanimljivost je u Dalmaciji također da se za jakog nevremena često može vidjeti više morskih pijavica istovremeno. Cijev im je ljevkastog oblika te je često nagnuta. Proteže se od oblaka do morske površine, a promjera je od dvadesetak do stotinu metara.
> POGLEDAJTE VIDEO PIJAVICE I U PELJEŠKOM KANALU
Skroz nova pojava, zato Hrvati ni nemaju imena za tu skroz novu pojavu.