Uskrs, najveći i najvažniji kršćanski blagdan, u 2025. godini pada relativno kasno, u nedjelju, 20. travnja. Ovaj dan, kojim se slavi uskrsnuće Isusa Krista, temelj je kršćanske vjere i simbol pobjede života nad smrću. Godina 2025. donosi i rijetku posebnost – zapadni i istočni kršćani proslavit će Uskrs istoga dana, pružajući jedinstvenu priliku za zajedničko promišljanje o dubokom značenju ovog blagdana nade, obnove i novog početka. Dani intenzivne priprave za Uskrs počeli su prvoga dana Velikoga tjedna, na Cvjetnicu koja se u Katoličkoj Crkvi slavi kao spomen na Isusov svečani ulazak u Jeruzalem kada ga je narod pozdravljao palminim i maslinovim grančicama. Na misama u crkvama diljem Hrvatske na taj se dan čitaju i pjevaju odlomci iz Evanđelja koji govore o Isusovoj muci i smrti, a vjernici na blagoslov nose maslinove i palmine grančice.
Uskrsu prethodi Veliki tjedan, razdoblje najdublje liturgijske i duhovne priprave koje započinje Cvjetnicom i završava Uskrsom. To je tjedan u kojem se kršćani spominju posljednjih dana Isusova zemaljskog života, njegove muke, smrti i, konačno, uskrsnuća. Veliki tjedan započinje Cvjetnicom (Nedjeljom Muke Gospodnje). Ovaj dan obilježava Isusov svečani ulazak u Jeruzalem, kada ga je narod dočekao mašući palminim i maslinovim grančicama. Vjernici na misu nose grančice na blagoslov, prisjećajući se tog događaja i početka Isusove muke. Slijedi Veliki četvrtak, spomendan Isusove posljednje večere s apostolima, tijekom koje je ustanovio sakramente Euharistije i svećeničkog reda te dao zapovijed ljubavi. Navečer se liturgijom spominje Isusova molitva u Getsemanskom vrtu i njegovo uhićenje. Veliki petak dan je spomena Isusove muke i smrti na križu. Ovo je jedini dan u godini kada Katolička Crkva ne slavi euharistijsku misu, a obredi su usredotočeni na čitanje Muke Gospodnje, klanjanje križu i pričest. To je dan strogo propisanog posta i nemrsa. Tjedan završava Velikom subotom, danom tišine i molitve uz Isusov grob dok Crkva razmatra njegovu muku i smrt. Navečer započinje svečano Vazmeno bdjenje, majka svih bdjenja, koje uvodi u proslavu Uskrsa, a obredi uključuju blagoslov vatre, paljenje uskrsne svijeće, hvalospjev svijeći, čitanja iz Svetog pisma, krsnu službu i euharistiju.
Uskrs je srce kršćanske vjere. To je proslava Isusova uskrsnuća – njegove pobjede nad grijehom i smrću, kako je opisano u Novom zavjetu. Vjerovanje u uskrsnuće temelj je nade u vječni život i otkupljenje. Uskrsna poruka je poruka radosti, nade i obnove koja odjekuje kroz stoljeća. Mi smo pripremili kviz o Uskrsu u kojem možeš pokazati svoje znanje.