Pet godina nakon nesreće u Fukushimi bivši japanski premijer Naoto Kan u intervjuu za Daily Telegraph otkrio je što se doista događalo tog kobnog 11. ožujka 2011. godine. Nakon što je jak potres uzrokovao tsunami koji je uništio nuklearnu elektranu u Fukushimi, Japanci su za dlaku izbjegli nuklearnu kataklizmu koja bi zahtijevala evakuaciju Tokija i cijelog područja u krugu od 250 kilometara od elektrane.
-Opstojnost Japana bila je pod upitnikom. Nešto tolikih razmjera kao što bi bila evakuacija 50 milijuna ljudi bilo bi kao težak poraz u velikom ratu, ali o tome se razmišljalo- otkrio je Kan.
Dodatnu neizvjesnost stvarala je tvrtka Tepcoa koja je upravljala nuklearnom elektranom s obzirom da nije davala nikakve jasne informacije o situaciji u Fukushimi.
-Gotovo nikakve precizne informacije nisu stizale do nas, bilo je nemoguće donositi odluke. Sebe ne smatram nuklearnim ekspertom, ali na fakultetu sam odslušao fiziku i znao sam da, čak i na temelju tih mrvica koje su do nas dopirale, postoji mogućnost da će ovo biti gore od Černobila. U Černobilu se dogodila strašna katastrofa, ali ondje je bio samo jedan reaktor, a kod nas ih je bilo šest- kazao je Kan kojeg je posebno šokiralo ponašanje tadašnjeg direktora Agencije za nuklearnu i industrijsku sigurnost Nobuaki Terasaka.
-Pitali smo ga što se događa, a on nije imao odgovora. Pitali smo ga zna li on uopće išta o nuklearnoj energiji, a on je rekao da nema pojma i da je studirao ekonomiju - otkrio je Kan. Terasaka je naposljetku dobio otkaz, a nuklearna katastrofa izbjegnuta je zahvaljujući pedeset djelatnika elektrane koji su uspjeli izaći na kraj sa cjelokupnom situacijom.
Ipak, Kan napominje da nuklearna katastrofa u Fukushimi prijeti i dan danas. -Ništa nije gotovo, nuklearni incident traje i danas. U drugom i trećem reaktoru još ima radioaktivnog goriva i, što god vam tvrdili u Tepcou, činjenica je da manje količine kontaminirane vode i dalje svakodnevno istječu u okoliš- kazao je Kan i otkrio da je nakon događaja u Fukushimi svoje razmišljanje promijenio za 180 stupnjeva.
-Jednostavno morate pronaći balans između rizika i koristi.Jedan reaktor, iako je malo vjerojatno, mogao bi uništiti cijelo postrojenje i zato to treba uzeti kao ozbiljan rizik - zaključio je bivši japanski premijer.